W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysta msza św. w Bazylice Matki Bożej Większej z okazji 230 rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów

29.10.2021

W Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej z inicjatywy naszej ambasady we współpracy z ambasadą Litwy przy Stolicy Apostolskiej odbyła się uroczysta msza św. z okazji 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

28.10.2021 Rzym. Bazylika Matki Bozej Wiekszej. Msza swieta celebrowana przez kard. Stanislawa Rylko dla Polakow i Litwinow, zorganizowana przez Ambasade RP przy Stolicy Apostolskiej z okazji 230 rocznicy wspolnej historii.

Mszy przewodniczył ks. kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter Bazyliki, a koncelebrowało ją ok. 20 biskupów z Polski, wśród nich metropolici Krakowa i Katowic, abp Marek Jędraszewski i abp Wiktor Skworc, oraz trzech biskupów litewskich, w tym metropolita wileński abp Gintaras Grušas. Łącznie w koncelebrze wzięło udział niemal stu duchownych.

W mszy św. uczestniczyło ponad 180 osób Bardzo licznie reprezentowany był korpus dyplomatyczny. Po mszy św. ambasadorowie Polski, Janusz Kotański, oraz Litwy, Petras Zapolskas, skierowali swoje przesłanie, podkreślając znaczenie dziedzictwa Rzeczpospolitej Obojga Narodów (przypominając hasło „wolni z wolnymi, równie z równymi”) oraz bardzo bliską współpracę obu krajów współcześnie. Msza św. w jednej z najważniejszych i najstarszych katolickich świątyń na świecie miała, nawet jak na standardy watykańskie, niezwykle uroczystą oprawę. 

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}