Powrót

Podkarpackie Forum Rolnicze w Stalowej Woli

11.04.2025

Plakat, czerwone i zielone jabłka. W lewym górnym rogu logo instytucji. Białe napisy na tle jabłek.

W dniu 4 kwietnia 2025 r. w obiekcie Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli odbyło się Podkarpackie Forum Rolnicze, którego organizatorem był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W wydarzeniu tym wziął udział Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie reprezentowany przez Kierownika Oddziału w Nisku Radosława Potockiego.

Wydarzenie miało charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków doradztwa rolniczego, instytucji i firm zajmujących się produkcją soków jabłkowych oraz pszczelarzy i właścicieli pasiek.

Podkarpackie Forum Rolnicze było wyjątkowym spotkaniem dla rolników, sadowników, miłośników pszczelarstwa oraz wszystkich zainteresowanych przyszłością rolnictwa w regionie.

W tegorocznym programie omówiono następujące tematy:                                                            

- jabłko nasze dobro narodowe, oficjalny owoc polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – wymogi stawiane dla producentów soków jabłkowych, (Antoni Tudryn – „Owocowe Smaki” Nowa Sarzyna);

- rolę pszczoły miodnej jako zapylacza w produkcji polskiego jabłka (Sylwester Młynarczyk, zagroda edukacyjna „Pasieka u Trutnia”);                   

- interwencje w sektorze pszczelarskim, (Paweł Kisała, PZDR Łańcut)  omówiono też zmiany dotyczące płatności bezpośrednich w kampanii składania wniosków w 2025 roku, (Ewa Nęczyńska, PODR w Boguchwale).                                                                   

Na koniec konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości.

 

{"register":{"columns":[]}}