Poznajemy świat nasion i roślin - lekcja przyrody w klasie pierwszej
08.12.2025
2 grudnia 2025 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przyrody, którą przeprowadziły Panie Inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Rzeszowie – Oddział w Tarnobrzegu Angelika Matusiewicz i Dorota Widuch.
Na początku spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca inspektora ochrony roślin i dlaczego ważna jest ochrona roślin uprawnych. Dzieci mogły same przekonać się jak wyglądają niektóre szkodniki oraz objawy chorób roślin. Inspektorki opowiedziały m.in. o środkach ochrony roślin i ich roli w walce z chorobami i szkodnikami, dlaczego nasiona muszą spełniać określone wymagania jakościowe i że dzięki pracy inspektorów do sklepów trafiają zdrowe i bezpieczne produkty.
W kolejnej części zajęć uczniowie poznawali nasiona różnych gatunków roślin uprawnych, takich jak
słonecznik, fasola, kukurydza, pszenica rzepak, soja. Dzieci uczyły się rozpoznawać te nasiona oraz łączyć je z roślinami, które mogą z nich wyrosnąć. Dowiedziały się, do czego wykorzystywane są uprawiane rośliny w życiu codziennym np. do produkcji pieczywa, płatków, oleju czy przypraw.
Nie zabrakło części praktycznej - dzieci z entuzjazmem oglądały nasiona pod binokularem, porównując ich kształt, kolor i wielkość. Dużą atrakcją były także kiełkujące nasiona słonecznika, fasoli, kukurydzy i pszenicy, dzięki którym uczniowie mogły obserwować początkowe etapy rozwoju roślin.
Przygotowane warzywa - kapusta, pietruszka, marchew, seler, cebula i inne, posłużyły dzieciom do poznania budowy roślin. Obserwując je z bliska rozpoznawały liście, łodygi, korzenie i owoce. Dzieci poznały nazwy roślin i potrafiły podać przykłady ich części jadalnych. Pod mikroskopem oglądały budowę komórkową cebuli.
Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach: odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki i kolorowali otrzymane ilustracje warzyw i owoców. W nagrodę za wykonaną pracę dzieciom rozdano naklejki oraz legitymacje młodego inspektora ochrony roślin. Na zakończenie uczniowie otrzymali również nasiona, które będą wysiewać do doniczek z ziemią i oczekiwać na efekty swojej pracy.
Podczas wizyty w szkole Paniom Inspektor towarzyszyła PESTY, maskotka akcji #PlantHealth4Life, której główne hasło brzmi „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.
Dziękujemy za zaproszenie. Cieszymy się, że mogłyśmy przybliżyć dzieciom fascynujący świat roślin oraz pokazać jak ważna jest rola inspektorów PIORiN w dbaniu o zdrowie roślin i bezpieczeństwo żywności. Mamy nadzieję, że ta lekcja na długo zostanie w pamięci najmłodszych.