W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień (26 kwietnia–2 maja 2021)

26.04.2021

Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week – EIW), który w tym roku obchodzony jest w dniach 26 kwietnia – 2 maja pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodparniać” promuje podstawowe przesłanie, iż szczepienia są niezbędne do zapobiegania chorobom oraz do ochrony życia. Obecna sytuacja związana z epidemią SARS-CoV-2 uwidoczniła jak ważna jest profilaktyka oraz zapewnienie ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Europejski_tydzień_szczepień

Szczepienia są aktualnie głównym narzędziem w zakresie profilaktyki pierwotnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku zapobiegają około 2-3 mln zgonów na całym świecie i zmniejszają koszty leczenia wielu chorób. Immunizacja poprzez szczepienie stanowi najlepszą ochronę przed możliwymi do uniknięcia chorobami zakaźnymi.

Europejski Tydzień Szczepień jest jedną z najbardziej widocznych kampanii zdrowia publicznego w regionie europejskim, której celem jest podniesienie świadomości znaczenia szczepień ochronnych wśród rodziców i opiekunów, pracowników służby zdrowia, polityków, decydentów oraz mediów.

Europejski Tydzień Szczepień jest organizowany w połączeniu ze Światowym Tygodniem Szczepień, który przypada na 24-30 kwietnia br.