W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi.

04.10.2021

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

 

  • Międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.
  • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu – rocznie diagnozuje się go u około 1,7 miliona osób, z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem, większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia.
  • Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu tego nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.
  • Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z tymi, które nie poddają̨ się̨ systematycznym badaniom profilaktycznym.
  • Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego oraz o samobadaniu piersi.
{"register":{"columns":[]}}