W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wdrożenie technologii sekwencjonowania materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w WSSE w Gdańsku

17.01.2022

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w dniu 18 stycznia 2022 roku w siedzibie WSSE w Gdańsku odbędzie się uroczystość oddania do użytku specjalistycznej aparatury do sekwencjonowania materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2.

Wdrożenie technologii sekwencjonowania materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2.jpg

Sekwencjonowanie RNA SARS-CoV-2 w znaczący sposób ułatwi monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w województwie pomorskim oraz regionie Polski Północnej. Wyniki sekwencjonowania stanowią istotny element w dokonywaniu analizy sytuacji epidemiologicznej, umożliwiają przewidywanie dalszego przebiegu epidemii, ułatwiają prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego i sprawowanie nadzoru epidemiologicznego, szczególnie w odniesieniu do ognisk epidemicznych. Wyniki sekwencjonowania próbek materiału genetycznego wirusa pozwalają obserwować korelacje wariant alarmowy -  przebieg kliniczny zakażenia u ludzi jak również śledzić transmisję zakażeń. Szybkie wykrywanie wariantów alarmowych pozwala na wdrażanie adekwatnych działań przeciwepidemicznych. Możliwość sekwencjonowania próbek jest szczególnie ważna w województwie pomorskim, które ze względu na swoją lokalizację i dogodne połączenia drogą powietrzną, lądową i morską z innymi częściami świata, stanowi ważne centrum ekonomiczno-kulturalno-turystyczne. W Gdańsku znajduje się międzynarodowy port lotniczy oraz 4 największe polskie porty w Gdańsku i w Gdyni (porty handlowe) oraz Łebie i w Ustce (porty rybackie). Zarówno z Gdańska jak i Gdyni utrzymywane są stałe połączenia promowe z krajami nadbałtyckimi. Ponadto, w województwie pomorskim znajduje się 9 przejść granicznych dla ruchu osobowego i towarowego. Gdańsk, stolica województwa jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Polski, miejscem aktywnego wypoczynku mieszkańców i turystów. Atrakcyjność turystyczna Gdańska sprawia, że cały region odwiedzany jest przez licznych przyjezdnych z kraju i zza granicy, jak również jest miejscem spotkań wielu osobistości życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego z całego świata.

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku jako jedna  z pierwszych Wojewódzkich Stacji w Polsce przystąpiła do przekazywania materiału biologicznego do sekwencjonowania i od początku programu badań, największa liczba wariantów alarmowych SARS-CoV-2 jest rozpoznawana właśnie w województwie pomorskim. WSSE w Gdańsku otrzymała również zaproszenie od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH - PIB do udziału w monitorowanym przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego projekcie wdrożeniowym, który ma być wstępem do opracowania systemu nadzoru nad występowaniem SARS-CoV-2 w ściekach dużych aglomeracji w Polsce.

WSSE w Gdańsku współpracuje z innymi laboratoriami prowadzącymi  diagnostykę molekularną w kierunku SARS-CoV-2 w województwie pomorskim w zakresie pozyskiwania do sekwencjonowania zarówno próbek reprezentatywnych (będących wynikiem codziennego losowania określonej puli, której wielkość jest obliczona w taki sposób, aby  korelowała z ustalonym poziomem rozpowszechnienia nowego wariantu w populacji) oraz próbek celowanych (wybieranych z uwzględnieniem przebiegu klinicznego zachorowań na COVID-19, stanu zaszczepienia, wcześniejszych infekcji i  podróży do rejonów występowania wariantów alarmowych osób zakażonych SARS-CoV-2 oraz rozwoju ognisk epidemicznych).

Wprowadzenie w WSSE w Gdańsku nowoczesnych technik sekwencjonowania RNA SARS-CoV-2 poprzez identyfikację wariantów alarmowych wirusa SARS-CoV-2 ułatwi analizy epidemiologiczne i przyśpieszy działania przeciwepidemiczne.

W przyszłości sprzęt będzie stosowany do sekwencjonowania materiału genetycznego innych drobnoustrojów, w ramach opracowywania ognisk epidemicznych zakażeń i chorób zakaźnych, przede wszystkim ognisk zakażeń szpitalnych i ognisk chorób przenoszonych drogą pokarmową.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}