W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2021

07.04.2021

Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia 2021

Światowy Dzień Zdrowia 2021

7 kwietnia to ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Zdrowia.
W 2021 roku obchodzimy go pod  hasłem: „Budowanie sprawiedliwszego, zdrowszego świata”.        

COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, jednak jego wpływ jest najsilniejszy na te społeczności, które nie mają dostępu do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej, ponieważ nasz świat jest nierówny. Warunki,
w których rodzą się ludzie, rosną, żyją, pracują i starzeją się mają decydujący wpływ na ich zdrowie.        

Na całym świecie, niektóre grupy społeczne każdego dnia  przy niewielkich, dziennych dochodach walczą
o przeżycie, mają gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia oraz doświadczają większej nierówności płci. Towarzyszy temu niewielki lub żaden dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody i powietrza, bezpiecznej żywności, a także usług zdrowotnych. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, możliwej do uniknięcia choroby, a nawet przedwczesnej śmierci.         

To wszystko ma szerszy wpływ, ponieważ w konsekwencji szkodzi naszym społeczeństwom i gospodarkom,
i jest niesprawiedliwe. Można temu solidarnie zapobiec -  
WHO wzywa  liderów do zapewnienia każdemu człowiekowi warunków do życia i pracy sprzyjających zdrowiu, a przywódców do monitorowania nierówności zdrowotnych i do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych.

Światowy Dzień Zdrowia (WHD) 2021 staje się zatem punktem wyjścia do całorocznej kampanii,  której celem jest zgromadzenie aktywnych ludzi, w tym przedstawicieli rządów, środowisk akademickich i instytutów badawczych, partnerów systemu wielostronnego oraz członków międzynarodowych organizacji zawodowych, społeczeństwa obywatelskiego i  grup społeczności pracujących razem nad równością w zdrowiu na rzecz budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata.    

Na podstawie aktualnych analiz społeczno-ekonomicznych przewiduje się, że nierówności wzrosną
w przyszłości, stanowiąc dalsze zagrożenie dla zdrowia ludzi.  WHD 2021 wzywa więc do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania tych problemów, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji z COVID-19.

Właśnie w kontekście epidemii wirusa SARS-CoV-2 należy zadać sobie pytanie,  co jest potrzebne, aby to zmienić i jak możemy sprawiedliwie odbudować zdrowszy, lepszy świat.


Światowy Dzień Zdrowia - baner

Zaproszenie: Kampania będzie realizowana przez internet. Dyrektor Generalny WHO otworzy wirtualną galę inaugurującą obchody Światowego Dnia Zdrowia (WHD) 2021 pn. „Pilne wezwanie do współpracy w celu rozwiązania problemu nierówności zdrowotnych”.       
                   
W programie planowana jest moderowana dyskusja panelowa na temat: Jak powiększają się nierówności
w obecnym kontekście COVID-19, co jest potrzebne, aby to zmienić i jak możemy sprawiedliwie odbudować.

Przygotowano także serię webinariów i wydarzeń związanych z budowaniem potencjału, organizowanych przez różne departamenty WHO i biura regionalne w 2021 roku.