W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Standaryzacja – planowane regulacje

Podejmujemy prace mające na celu przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego poprzez cyfryzację procedury planistycznej, w tym aktów planowania przestrzennego. W tej części serwisu prezentujemy planowane oraz obecnie prowadzone prace w zakresie cyfryzacji i standaryzacji danych.

Cztery osoby, w tym jedna kobieta, stykają się pięściami nad centralną częścią drewnianego stołu. Na stole leży otwarty laptop, tablet i telefon komórkowy. Wśród nich znajdują równomiernie porozrzucane przedmioty biurowe: kalkulator, białe, niezapisane kartki, dokumenty z zestawieniami tabelarycznymi, gazety, długopisy, kubek z kawą oraz roślina w doniczce.

Planowane zagospodarowanie przestrzenne

Od 31 października 2020 r. jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do tworzenia cyfrowych danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego (APP). Przyjęte regulacje (Rozdział 5a ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) wprowadziły obowiązek cyfryzacji w podstawowym zakresie. Obejmuje on utworzenie granicy APP w postaci wektorowej wraz z rysunkiem APP w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) oraz zestawem linków do uchwał, dokumentów tworzonych w ramach procedury planistycznej, itp.

Od 24 września 2023 roku dane przestrzenne dla planu ogólnego gminy obejmują szerszy zakres informacyjny niż dane dla pozostałych aktów. Plan ogólny zawiera wyłącznie dane przestrzenne, bez części rysunkowej i tekstowej.

Ponadto podejmujemy kolejne działania mające na celu uporządkowanie i rozszerzenie tematów dotyczących cyfryzacji APP w Polsce. Od 1 stycznia 2025 roku planowane jest rozszerzenie zakresu danych przestrzennych dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Istniejące zagospodarowanie przestrzenne

Prawidłowe i sprawne kształtowanie polityki przestrzennej wymaga obszernej wiedzy o stanie istniejącego oraz planowanego zagospodarowania przestrzennego, ale także występujących między nimi zależnościach. W celu ewaluacji zagospodarowania przestrzennego i stałej obserwacji (w tym oceny aktualności APP) konieczne jest cyklicznie uzyskiwanie informacji zarówno o istniejącym jak i planowanym zagospodarowaniu przestrzennym.

W Polsce nie ma funkcjonującego systemu monitorowania zagospodarowania przestrzennego, który byłby jednolity i kompletny w skali kraju. W związku z tym Ministerstwo podjęło się realizacji projektu pn. „Wspólna przestrzeń wspólne dobro system monitorowania zmian w zagospodarowaniu przestrzennym etap I” (współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020). Projekt został podzielony na trzy Zadania:

  • Zadanie nr 1 – opracowanie analizy systemowej budowy systemu monitorowania zagospodarowania przestrzennego (ukończone),
  • Zadanie nr 2 – opracowanie specyfikacji danych dla kategorii istniejącego zagospodarowania przestrzennego (ang. Existing Land Use) wraz z projektem pilotażowym polegającym na opracowaniu zbioru danych przestrzennych istniejącego zagospodarowania przestrzennego (ukończone),
  • Zadanie nr 3 – opracowanie modelu systemu monitorowania zagospodarowania przestrzennego wraz z przygotowaniem publikacji (ukończone).

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami projektu, dostępnymi na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wspolna-przestrzen--wspolne-dobro--system-monitorowania-zmian-w-zagospodarowaniu-przestrzennym--etap-i.

{"register":{"columns":[]}}