W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie kierownictwa Krajowej Administracji Skarbowej z przedstawicielami Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych

17.04.2024

Szef KAS Marcin Łoboda, Zastępcy Szefa KAS Małgorzata Krok i Zbigniew Stawicki oraz dyrektor generalny Ville Itälä, i jego zastępca Andreas Schwarz pozują do zdjęcia
  • Podczas wizyty przedstawiciele Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podkreślali skuteczność Polski w przeciwdziałaniu nadużyciom na szkodę interesów finansowych UE.
  • Strony pozytywnie oceniły swoją dotychczasową współpracę oraz wyraziły nadzieję na jej rozwój w kontekście przystąpienia Polski do Urzędu Prokuratury Europejskiej (EPPO).
  • Uczestnicy spotkania poruszyli również kwestię przyszłego współdziałania podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.

16 kwietnia w Ministerstwie Finansów Szef KAS Marcin Łoboda, wraz ze swoimi zastępcami, Podsekretarzami Stanu Małgorzatą Krok i Zbigniewem Stawickim gościli delegację Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Z ramienia OLAF w spotkaniu uczestniczyli między innymi dyrektor generalny Ville Itälä, i jego zastępca Andreas Schwarz.

Dyrektor Generalny OLAF zaznaczył, iż Polska w skuteczny sposób przeciwdziała nadużyciom finansowym, czego dowodem jest między innymi ilość raportów zgłaszanych do Systemu Zarządzania Nieprawidłowościami (IMS) oraz udział w działaniach kontrolnych koordynowanych przez OLAF.

W dalszej części uczestnicy spotkania dyskutowali na temat przystąpienia Polski do EPPO - organu odpowiedzialnego za zwalczanie korupcji i defraudowania środków europejskich, będących częścią wielonarodowego budżetu unijnego. Dyrektor Generalny OLAF docenił inicjatywę Polski, która będzie kolejnym ważnym krokiem w zapobieganiu przestępstwom finansowym.

Spotkanie było okazją do zacieśnienia współpracy, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zbliżająca się półroczna kadencja będzie szansą na wypracowanie kolejnych działań, które mają na celu jeszcze skuteczniejsze przeciwdziałanie przestępstwom finansowym.

{"register":{"columns":[]}}