W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania naukowe nad PEM - przekaż swoją opinię

12.09.2022

Do 25 września 2022 roku odbywają się konsultacje społeczne dot. Wstępnej Opinii w sprawie dowodów naukowych dotyczących częstotliwości radiowych. Zarówno konsultacje, jak i Opinia zostały stworzone przez SCHEER. Działanie to ma na celu weryfikację i ewentualną aktualizację limitów zawartych w załącznikach do Zaleczenia Rady 1999/519/WE i Dyrektywy 2013/35/EU do wytycznych ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym) z 2020 roku.

Grafika przedstawia czwórkę uśmiechniętych ludzi siedzących koło siebie na krzesłach. W rękach trzymają wycięte z papieru komiksowe dymki. W tle flaga Unii Europejskiej i zdjęcie masztu telekomunikacyjnego.

Scientific Committee on Health, Environmental and Emerging Risks (SCHEER) – pol. Naukowy Komitet ds. Pojawiających się Zagrożeń Zdrowia i Środowiska – to międzynarodowy, interdyscyplinarny i niezależny Komitet współpracujący z Komisją Europejską. Jego zadaniem jest, na wniosek Komisji, sporządzanie opinii dotyczących pojawiających się zagrożeń zdrowia i środowiska. W ten sposób Komitet stanowi naukowe wsparcie dla organów legislacyjnych Unii Europejskiej, chroniąc tym samym zdrowie i bezpieczeństwo obywateli i konsumentów oraz środowisko na terenie UE. Jednym z obszarów naukowej działalności tego organu są technologie związane z promieniowaniem niejonizującym, tj. komercyjne użytkowanie PEM i 5G.

Wstępna Opinia w sprawie dowodów naukowych dotyczących częstotliwości radiowych – jest to dokument napisany przez SCHEER na prośbę Komisji Europejskiej. Został on opublikowany 16 sierpnia 2022 roku. Jej pełen tytuł brzmi: Opinion on the need of a revision of the annexes in the Council Recommendation 1999/519/EC and Directive 2013/35/EU, in view of the latest scientific evidence available with regard to radiofrequency (100kHz - 300GHz) – pol. Opinia o potrzebie rewizji załączników w Zaleceniu Rady 1999/519/WE i Dyrektywie 2013/35/UE, w świetle najnowszych dostępnych dowodów naukowych w zakresie częstotliwości radiowych (100kHz - 300GHz).

Dokument zawiera bardzo dokładne analizy dotyczące dotychczasowego stanu badań na temat wpływu częstotliwości radiowych na ludzkie zdrowie. Jak wskazują specjaliści SCHEER, negatywny wpływ PEM (funkcjonującego zgodnie z dotychczasowymi limitami nałożonymi przez UE) na biologię człowieka nie został naukowo potwierdzony. Pomimo to, Komitet pozytywnie zaopiniował potrzebę technicznej rewizji załączników we wspomnianych Zaleceniu oraz Dyrektywie dotyczących częstotliwości radiowych. Zdaniem naukowców, „istnieje potrzeba zbadania ostatnio wprowadzonych wielkości dozymetrycznych i ustalenia dla nich limitów”.

Opinia nie skupia się więc na wykazywaniu szkodliwości PEM, lecz wskazuje konieczność lepszej analizy nowych technologii oraz potencjalnego zaktualizowania limitów zawartych w załącznikach do Zaleczenia Rady 1999/519/WE i Dyrektywy 2013/35/EU. Dokument został napisany językiem prostym i czytelnym tak, aby każdy obywatel Unii Europejskiej mógł zapoznać się z jego treścią oraz wynikami dotychczasowych badań.

Konsultacje społeczne dot. Wstępnej Opinii w sprawie dowodów naukowych dotyczących częstotliwości radiowej – procedura, w czasie której każdy z obywateli UE może zgłosić swoje uwagi dotyczące treści Opinii opublikowanej przez SCHEER 16 sierpnia 2022 roku. Konsultacje odbywają się do 25 września bieżącego roku. Swoje uwagi może zgłosić każdy, lecz muszą one spełniać odpowiednie kryteria. Komentarz musi odnosić się do określonego fragmentu Opinii, a także zawierać treści relewantne i naukowe. Autorzy oczekują zarówno uwag dotyczących wskazanych badań lub problemów, jak i pytań oraz komentarzy wskazujących na inne, nieporuszone przez SCHEER obszary związane z treścią Opinii. Chociaż głównym adresatem tych konsultacji jest środowisko akademickie, specjaliści czekają na pytania pozostałych osób zainteresowanych lub przejętych treścią opublikowanego dokumentu.

Komentarze może zgłosić każdy obywatel UE na stronie: https://health.ec.europa.eu/consultations/scheer-public-consultation-preliminary-opinion-scientific-evidence-radiofrequency_en.

Zachęcamy do przekazywnia swojej opinii.

Materiały

Konsultacje SCHEER
{"register":{"columns":[]}}