W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inteligentne miasta (smart cities)

Sieć 5G pozwoli stworzyć inteligentne miasta, korzystające z nowoczesnych technologii dla ułatwienia i ulepszenia życia swoich mieszkańców.

Warszawa nocą - widok na Pałac Kultury i hotel Marriot

W inteligentnym mieście miliony podłączonych do sieci urządzeń będą stale przesyłać dane, które są analizowane i przetwarzane w celu usprawnienia tego, jak miasto działa. Rezultatem może być choćby szybszy transport publiczny, efektywniejsza służba zdrowia czy wyższy poziom bezpieczeństwa.

Przykładowo, latarnie uliczne mogą być wyposażone w czujniki, które sprawią, że światło będzie włączane tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. To pozwoli miastu zaoszczędzić niemałe pieniądze. Jednocześnie latarnia może zostać wyposażona na przykład w czujniki jakości powietrza czy kamery wysokiej rozdzielczości, monitorujące ruch uliczny. Te urządzenia w razie niebezpieczeństwa dadzą służbom ratowniczym rozeznanie w sytuacji zanim jeszcze strażacy, pogotowie czy policja dotrą na miejsce. Dzięki sieci 5G karetki czy wozy strażackie będą pozostawać w stałej łączności z systemem zarządzającym ruchem ulicznym – tak, by do celu docierały najszybszą trasą, z pominięciem korków i czerwonych świateł. Ratownicy w ambulansie będą mogli już w drodze na miejsce niebezpiecznego zdarzenia konsultować się z lekarzami szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czujniki, kamery i systemy analizy informacji istnieją już od lat, ale ich wykorzystanie w skali całego miasta było dotąd niemal niemożliwe, bo żadna istniejąca bezprzewodowa sieć nie miała pojemności wystarczającej do jednoczesnego podłączenia do niej koniecznej liczby urządzeń.

Firma analityczna McKinsey Global przewiduje, że inteligentne technologie, takie jak połączone w sieć kamery, systemy zarządzania ruchem i czujniki, takie jak detektory wystrzałów z broni palnej, mogą ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków aż o 8-10 proc., a liczbę przestępstw o 30 do 40 proc.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.04.2019 14:19 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 14:19 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}