W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Instytutu Łączności - PIB

O stacjach bazowych i antenach

15.04.2020

Czy to, co widzę za oknem to antena 5G? Jak wyglądają najpopularniejsze maszty w Polsce i jakie są ich elementy składowe. Jak odróżnić antenę 5G od pozostałych?

Na zdjęciu widoczne są anteny sieci komórkowych.

Stacja bazowa czyli co?

Stacja bazowa systemu telefonii komórkowej to ten element sieci, która odpowiada za nawiązanie połączenia z tzw. segmentem użytkownika, do którego należy np. telefon czy smartphone, ale także urządzenia M2M (ang. Machine to Machine) wyposażone w odpowiedni interfejs radiowy. Połączenie pomiędzy stacją bazową a terminalem użytkownika jest zestawiane drogą radiową za pośrednictwem anten stanowiących wyposażenie stacji bazowej. W tradycyjnym ujęciu anteny instaluje się na posadowionej na gruncie, dedykowanej wieży kratowej lub betonowej albo maszcie. Takie rozwiązania są nadal spotykane na obszarach o małej gęstości zaludnienia, np. na terenach wiejskich. W miastach raczej trudno wyobrazić sobie wybudowanie wysokiej wieży, stąd wykorzystuje się istniejącą już infrastrukturę. Anteny instaluje się na niewielkich konstrukcjach wsporczych umieszczanych na dachach budynków o odpowiedniej wysokości, czy też wprost na kominach, wieżach kościołów, elewacjach itp.

Oczywiście stacja bazowa to nie tylko anteny. Do anten dołączane są urządzenia nadawczo-odbiorcze. W ujęciu tradycyjnym urządzenia nadawczo-odbiorcze znajdują się zazwyczaj w kontenerze posadowionym u podstawy wieży/masztu lub w przeznaczonym do tego pomieszczeniu i są łączone z antenami za pomocą długich, ciężkich, grubych i sztywnych kabli (tzw. feeder). W kontenerze znajdują się także urządzenia sterujące oraz zasilające. W rozwiązaniach bardziej nowoczesnych, dzięki postępowi techniki, wykorzystuje się zminiaturyzowane urządzenia nadawczo-odbiorcze (RRU, ang. Remote Radio Unit), które są instalowane w niewielkiej odległości od anten, a więc np. bezpośrednio na wieży, a nie w kontenerze pod nią. W rozwiązaniach tego typu klasyczne tory antenowe (wspomniane wcześniej feedery) są zastępowane kablami krótkimi, cienkimi, lekkimi i elastycznymi (tzw. jumper). Rozwiązania z zastosowanie RRU wymagają w zasadzie jeszcze tylko dołączenia zasilania z niewielkiej siłowni i połączenia z modułem sterującym (BBU, ang. Baseband Unit) z wykorzystaniem łącza światłowodowego. Natomiast rozwiązania stosowane w sieciach najnowszej generacji (5G) są jeszcze bardziej kompaktowe – tutaj antena oraz urządzenia nadawczo-odbiorcze są zintegrowane w jednej obudowie (AIRU, ang. Antenna Integrated Radio Unit), do której (podobnie jak w przypadku RRU) dołącza się moduł sterujący z wykorzystaniem łącza światłowodowego oraz zasilanie.

3_generacje_bts

Rysunek 1. Trzy generacje stacji bazowych [wysoka rozdzielczość]

 

kontenery.jpg

Rysunek 2. Kontenery stacji bazowych

 

feedery.jpg

Rysunek 3. Kable antenowe (feedery)

Należy pamiętać, że stacje bazowe nie działają niezależnie, ale funkcjonują w sieciach i są ze sobą połączone właśnie za pośrednictwem tzw. sieci szkieletowej. W tym celu wykorzystuje się albo łącza światłowodowe, albo dedykowane łącza radiowe, tzw. radiolinie.

Stacje bazowe pokryciowe i pojemnościowe

W stacjach bazowych typowo wykorzystuje się dwa rodzaje anten:

  • anteny sektorowe, przeznaczone do pokrycia sygnałem radiowym tych miejsc, w których mogą przebywać abonenci,
  • antanteny radiolinie, zapewniające łączność z siecią szkieletową, nie są przeznaczone do łączności z abonentami.

Anteny sektorowe przeważnie rozmieszcza się w trzech zestawach, a każdy taki zestaw odpowiada za pokrycie sygnałem radiowym wybranego sektora o szerokim kącie, równym w przybliżeniu 120°. Stąd też właśnie anteny tego typu nazywane są antenami sektorowymi. To właśnie anteny sektorowe nadają i odbierają sygnały na częstotliwościach 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz czy 2600 MHz, które są odbierane i nadawane przez urządzenia abonentów. Aby sygnał radiowy z anten sektorowych skutecznie docierał do większego obszaru, na którym znajdują się abonenci, anteny te są w nieznacznym stopniu odchylane od pionu (kilka stopni) i pochylane w stronę powierzchni ziemi. Natomiast anteny radiolinii pracują na częstotliwościach rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu GHz i emitują sygnał skupiony w niezwykle wąskiej wiązce. Anteny radiolinii nie są przeznaczone do łączności z abonentami, dlatego też nie pochyla się ich w kierunku ziemi.

Jak rozróżnić anteny?

Najprościej odróżnić anteny sektorowe od anten radiolinii. Różnice widać już na pierwszy rzut oka. Anteny sektorowe stosowane w systemach 2G, 3G i 4G, to podłużne, prostopadłościenne elementy, których szerokość wynosi ok. 30 cm – 40 cm (choć zdarzają się także anteny o szerokości ok. 50 cm) a wysokość, która zależy m.in od częstotliwości pracy (po prostu im niższa częstotliwość tym wyższa antena), sięga nawet ok. 250 cm. Obecnie popularnie stosowane są rozwiązania z wykorzystaniem anten wielozakresowych. Antena wielozakresowa jest umieszczana w jednej obudowie i może pokrywać bardzo szeroki zakres częstotliwości, np. od 700 MHz do 3 GHz. Antenę wielozakresową można rozpoznać po tym, że doprowadzono do niej wiele kabli antenowych.

Anteny radiolinii mają zazwyczaj kształt cylindryczny lub sferyczny. Ich średnica, podobnie jak wysokość anten sektorowych, związana jest z częstotliwością pracy i wynosi przeważnie kilkadziesiąt centymetrów.

sektor_radiolinia_v.2s.jpg

Rysunek 4. Anteny sektorowe i anteny radiolinii

Anteny, czy raczej zintegrowane z anteną urządzenia nadawczo-odbiorcze, przeznaczone do pracy w systemie 5G to jak na razie nowość. Jak je rozpoznać? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie i wymaga pewnej wprawy, łatwo więc np. można pomylić modernizację stacji 4G z budową stacji 5G. Można próbować oszacować rozmiar anteny oraz proporcję jej wysokości do szerokości. Podczas, gdy anteny pracujące w systemach 2G, 3G czy 4G są raczej wąskie i wysokie (kształtem przypominają wąski prostokąt), anteny przeznaczone dla 5G są zdecydowanie szersze i niższe (kształt przeobraża się w kierunku kwadratu). Przykładowe wymiary, na podstawie danych katalogowych anteny model AIR 6468 firmy Ericsson: szerokość ok. 52 cm, wysokość ok. 98,8 cm.

anteny_4G_5G_v.2s.jpg

Rysunek 5. Antena 5G i typowa antena systemów 2G/3G/4G

Autorka: Jakub Kwiecień, Rafał Pawlak - Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy

{"register":{"columns":[]}}