W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomiary i badania PEM w 2023 r. – kampania pomiarowa na finiszu

06.11.2023

Instytut Łączności, na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, realizuje ósmą już kampanię pomiarową PEM, w ramach której wykonywane są pomiary poziomów pola elektromagnetycznego w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej, a także w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz/5 GHz w placówkach szkolnych. Tegoroczna kampania obejmuje także realizację stacjonarnego monitoringu PEM z wykorzystaniem stacji monitorujących szerokopasmowych (SMS PEM) oraz stacji monitorujących selektywnych (SELMS PEM) w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.

Element graficzny.

Od momentu otrzymania zlecenia z Ministerstwa Cyfryzacji, do końca października br., zrealizowane zostały pomiary pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe telefonii komórkowej w 62 z 64 wytypowanych do pomiarów lokalizacjach oraz w otoczeniu punktów dostępowych do sieci RLAN 2,4 GHz / 5 GHz w 30 z 32 wytypowanych do pomiarów placówek szkolnych, na terenie 16 miast wojewódzkich.

Uzgodniono z przedstawicielami urzędów miast/gmin, z którymi zostały podpisane w roku 2022 wieloletnie umowy współpracy, lokalizacje typowane do prowadzenia stacjonarnego monitoringu szerokopasmowego PEM (w zakresie częstotliwości od 300 kHz do 40 GHz) lub selektywnego monitoringu stacjonarnego PEM (w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz).

Aktualnie, monitoring stacjonarny PEM został zakończony w 17 wytypowanych przez urzędy lokalizacjach, w miastach: Bytom, Gdynia, Lublin, Mielec, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Pruszków, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Tarnów, Wałbrzych oraz Włocławek. Planowana jest jeszcze realizacja stacjonarnego monitoringu szerokopasmowego w Katowicach i we Wrocławiu.

Jednocześnie, sukcesywnie opracowywane są sprawozdania z pomiarów PEM, oddzielne dla każdej z lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej oraz każdej z placówek szkolnych, w których prowadzone były pomiary PEM, a także raporty z badań stacjonarnego monitoringu PEM szerokopasmowego i selektywnego, przeprowadzonych w tym roku w poszczególnych, wytypowanych do badań lokalizacjach.

Równolegle realizowane są także prace nad końcowymi raportami z pomiarów PEM oraz z wykonanego monitoringu stacjonarnego PEM, prezentującymi zbiorcze zestawienia wyników pomiarów oraz wyniki analiz uzyskanych danych pomiarowych, a także wnioski z przeprowadzonych badań.

Oprócz pomiarów PEM kontynuowana jest współpraca z Collegium Medicum UJ polegająca na wsparciu merytorycznym w zakresie oddziaływania PEM na zdrowie ludzi. Na połowę grudnia br. zaplanowane zostało zakończenie badań wpływu PEM na zdrowie człowieka, prowadzonych przez Collegium Medicum UJ, obejmujących analizę częstości występowania zjawiska nadwrażliwości elektromagnetycznej w oparciu o badania ankietowe oraz analizę porównawczą wyników badań ankietowych z wynikami badań przeprowadzonych w roku 2020 w kontekście zmian limitów PEM i stopniowego wprowadzania sieci 5G.

Przygotowywane są także dwa artykuły związane z szeroko rozumianą tematyką PEM, w tym jeden dotyczący promieniowania mikrofalowego jako czynnika modulującego aktywność wolnych rodników, opracowany na podstawie aktualnego przeglądu literatury naukowej, a drugi stanowiący popularno-naukowe omówienie wyników trzech badań ankietowych dotyczących częstotliwości nadwrażliwości elektromagnetycznej w Polsce przeprowadzonych przez Zakład Biofizyki Collegium Medicum UJ w latach 2020, 2022 i 2023.

Wkrótce zakończenie tegorocznej kampanii pomiarowej PEM. Publikacja jej wyników przewidywana jest w pierwszych miesiącach 2024 roku.

{"register":{"columns":[]}}