W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#PowiedzSprawdzam: Czy na kradzieży anten 5G da się zarobić? Drugie życie fake newsa

14.05.2021

„Wiadomość dla złomiarzy: każda antena 5G zawiera 4 kg miedzi i ½ kg srebra” – news o tej treści po raz pierwszy pojawił się rok temu na pewnym internetowym forum. W tym roku powrócił on jak bumerang krążąc po internecie i zbierając liczne komentarze zachęcające do „ataku” na maszty telefonii komórkowej.

Element graficzny.

Zaczęło się od filmu

Ponad rok temu autor jednego z kanałów w popularnym serwisie internetowy opublikował film o antenach sieci komórkowych. Zmontował  w nim fragmenty pochodzące z serialu o złomiarzach z wypowiedzią naszego eksperta, który tłumaczył, jak, jego zdaniem, działają anteny wiszące na masztach telefonii komórkowej. Autor filmu przekonywał, że warto takie anteny niszczyć, aby później łatwo było je sprzedać w skupie złomu i jeszcze na tym zarobić.

W tym samym czasie na forach internetowych pojawił się ten oto fake news:

Wpis na forum: Wiadomość dla złomiarzy: każda antena 5G zawiera 4 kg miedzi i ½ kg srebra.

W tym roku po raz kolejny temat odżył na grupach internetowych i ponownie zdobywa coraz większą popularność. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tematowi nieco bliżej.

Pamiętaj, nie jesteś anonimowy

Każda osoba, która pojawi się w skupie złomu, a będzie chciała coś sprzedać, musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie pozostanie anonimowa.

Działalność punktów skupów złomu została opisana w Rozdziale 7 Obwieszczenia Marszałka Sejmu z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach. Po wczytaniu się w art. 102 dowiemy się, że na miejscu kupujący musi zawrzeć umowę kupna-sprzedaży, która zawierać będzie:

  • określenie rodzaju odpadów, rodzaju produktu, z którego powstał odpad, oraz źródło pochodzenia;
  • imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby przekazującej odpady.

Zdjęcie przedstawia wzór umowy kupna-sprzedaży używany w jednym ze skupów złomu opisany w tekście.

Z informacji, które uzyskaliśmy w kilku punktach skupu metali kolorowych, pracownicy zobowiązani są do dokładnego sprawdzania zarówno danych, jakie podaje osoba chcąca sprzedać odpad, jak i sam towar, który został dostarczony. Jeśli pracownik ma podejrzenia co do legalności pochodzenia towaru, może na miejsce wezwać policję. Działa to także w drugą stronę. Policja poinformowana o kradzieży, np. elementów trakcji kolejowej czy też anten (2G, 3G, 4G, 5G) odwiedza okoliczne punkty skupu złomu. A stąd już prosta droga do namierzenia złodzieja.

Pracownicy punktów, z którymi rozmawialiśmy podkreślali także, że niechętnie skupują metale kolorowe.

Panie, czy to mi się opłaci?

Zrobiliśmy mały reasearch wśród producentów anten i zapytaliśmy, czy rzeczywiście w antenach 5G znajduje się „4 kg miedzi i ½ kg srebra”. Otóż NIE! W antenie 5G znajdują się śladowe ilości srebra – 1 gram srebra na 20 kg anteny. Miedzi jest tyle ile w standardowych kablach, czyli również niewiele. Anteny 5G często bywają tzw. jednostkami zintegrowanymi, to znaczy, że radiator jest, mówiąc kolokwialnie, w jednej obudowie z anteną. I to właśnie ten radiator stanowi blisko połowę masy całego urządzenia, czyli nawet ok. 25 kg. Problem w tym (problem dla amatorów szybkiego zarobku), że zrobiony jest on z aluminium, które w skupie kosztuje ok. 4 zł za kg. Niezbyt wiele.

Niszcząc antenę niszczysz infrastrukturę krytyczną

Przypomnijmy, że maszty sieci telefonii komórkowej, a co za tym idzie także anteny, należą do infrastruktury krytycznej. A sama infrastruktura krytyczna to obiekty, systemy, sieci, których zniszczenie a nawet zakłócenie funkcjonowania ma potencjalnie poważne skutki dla obywateli i państwa (może zagrażać np. zdrowiu obywateli – nie mogą wezwać karetki, bezpieczeństwu narodowemu – brak łączności zagraża efektywnemu funkcjonowaniu przedstawicieli państwa).

Za zniszczenie tego typu obiektów grozi wysoka odpowiedzialność karna, wyższa niż za zniszczenie, np. samochodu za milion złotych (za to grozi do 5 lat więzienia). Zgodnie z art. 254a kodeksu karnego „kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci (…) telekomunikacyjnej (…) powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

8 lat za 1 gram srebra? Czy warto tak ryzykować?

 


O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}