W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Instytutu Łączności - PIB

RAPORT: Kontynuacja badań „Wpływ pól elektromagnetycznych (PEM) na organizm człowieka”

07.03.2023

W roku 2022 w ramach realizowanego przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy zlecenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowało dokument pn. „Rozwinięcie/kontynuacja badań związku pomiędzy częstotliwością występowania nadwrażliwości na pole elektromagnetyczne, a wybranymi czynnikami środowiskowymi, w szczególności zanieczyszczeniem powietrza (smogiem) i średnim poziomem natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) pochodzącego od źródeł związanych z telekomunikacją.”

Element graficzny.

Wpływ pól elektromagnetycznych (PEM) na organizm człowieka

Tematyka badawcza realizowana w 2022 roku korelowała z wynikami przeprowadzonych, w latach ubiegłych, badań oraz aktualną literaturą tematu.

Przeprowadzone badania obejmowały:

  • badanie ankietowe w wybranych 5-10 miejscowościach kraju, z zaangażowaniem profesjonalnej firmy zajmującej się badaniami ankietowymi, z udziałem odpowiednio dużych populacji mieszkańców, pozwalające na uzyskanie odpowiedniej statystyki i reprezentatywności badanej populacji, w celu precyzyjnego określenia liczby osób potencjalnie nadwrażliwych na działanie PEM;
  • zestawienie zebranych danych z ogólnie dostępnymi danymi na temat zanieczyszczenia powietrza oraz ze średnim poziomem natężenia pola elektromagnetycznego, oszacowanym z wykorzystaniem systemu SI2PEM;
  • analizę powiązania częstotliwości zgłaszanej nadwrażliwości na PEM z zanieczyszczeniem powietrza i średnim poziomem tła PEM pochodzącego ze stacji bazowych telefonii komórkowej.

Przeprowadzone przez CM UJ i opisane w Raporcie analizy miały na celu sprawdzenie, czy częstotliwość występowania EHS koreluje z poziomem zanieczyszczenia powietrza i z realną ekspozycją na PEM w środowisku.

Materiały

Komentarz na temat dokumentu: SCHEER (Komitet Naukowy ds. Zdrowia, Środowiska i Pojawiających się Nowych Zagrożeń), wstępna opinia w sprawie potrzeby zmiany załączników do zalecenia Rady 1999/519/WE i dyrektywy 2013/35/UE, w świetle najnowszych dostępnych dowodów naukowych w odniesieniu do częstotliwości radiowych (100 kHz – 300 GHz), przyjęta w procedurze pisemnej w dniu 16 sierpnia 2022 r.
Komentarz-nt-opinii-SCHEER​_2022.pdf 0.89MB
Kontynuacja badań „Wpływ pól elektromagnetycznych (PEM) na organizm człowieka”, raport 2022 r.
RAPORT​_2022​_Zadanie​_1.pdf 0.47MB
Kontynuacja badań „Wpływ pól elektromagnetycznych (PEM) na organizm człowieka” oraz wsparcie merytoryczne w zakresie oddziaływania PEM na zdrowie ludzi. SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI WSPARCIA MERYTORYCZNEGO, 2022 r.
RAPORT​_2022​_Zadanie​_2.pdf 0.23MB
{"register":{"columns":[]}}