W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Instytutu Łączności - PIB

RAPORT z selektywnego monitoringu stacjonarnego PEM

07.03.2022

W roku 2021 Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, na zlecenia Ministra Cyfryzacji, prowadził badania w ramach selektywnego monitoringu stacjonarnego PEM, w zakresie częstotliwości 100 kHz – 6 GHz, w lokalizacjach uzgodnionych z przedstawicielami urzędów miast i gmin.

Element graficzny.

W ramach tego zadania opracowany został dokument pn.: RAPORT Z BADAŃ – Pomiary PEM wykonywane z wykorzystaniem selektywnego monitoringu stacjonarnego (SELMS PEM).

Raport wraz załącznikami przedstawia wyniki oraz wnioski z wykonanych cykli pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego z zastosowaniem stacji monitoringu stacjonarnego PEM umożliwiającego pomiary selektywne w zakresie częstotliwości od 100 kHz do 6 GHz, instalowanych we wskazanych i uzgodnionych z przedstawicielami miasta Warszawy, w tym: w budynku Urzędu Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, w Szkole Podstawowej nr 404 na terenie dzielnicy Wawer m.st. Warszawy oraz na terenie siedzib IŁ-PIB w Warszawie i we Wrocławiu.

Celem przeprowadzonych badań, oprócz wykonania ciągłych, kilkudniowych pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego oraz porównania uzyskanych wyników z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019 poz. 2448), było także:

  • zapoznanie przedstawicieli miast z funkcjonalnością, sposobem działania, możliwościami, zaletami, ale też ograniczeniami systemu selektywnego monitoringu stacjonarnego PEM;
  • identyfikacja uwarunkowań i potencjalnych problemów związanych z instalacją stacjonarnych stacji monitorujących;
  • ocena możliwości i przydatności wykorzystania selektywnego stacjonarnego monitoringu PEM w planowanym do wdrożenia systemie monitoringu PEM o zasięgu krajowym.

Wyniki pomiarów uzyskane z wykorzystaniem systemu selektywnego monitoringu stacjonarnego, oprócz możliwości dokonania obserwacji zmian wartości PEM w dowolnym czasie z okresu obserwacji, pozwalając na jednoznaczną identyfikację częstotliwości oraz wartości składowych. Jest to szczególnie istotne wobec konieczności odróżnienia PEM wytwarzanego przez terminale abonenckie od PEM wytwarzanego przez instalacje radiokomunikacyjne, czy nawet konieczności rozróżnienia instalacji wytwarzających PEM, zależnie od zidentyfikowanych częstotliwości.

Zebrane wyniki, uzyskane w trakcie tygodniowych cykli badań, wskazują na pewne prawidłowości odnośnie poziomów PEM w środowisku, które są powiązane zarówno z porą dnia, jak i samym dniem tygodnia, w których pomiary były wykonywane.

Zarejestrowane w badaniach wyniki wartości średniej natężenia PEM wynosiły do 5,81 V/m.

W żadnej z lokalizacji nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych poziomów natężenia PEM w środowisku.

Materiały

Raport z pomiarów PEM. Pomiary pola elektromagnetycznego (PEM) wykonane z wykorzystaniem selektywnego monitoringu stacjonarnego (SELMS PEM)
3​_RAPORT​_SELMS​_PEM​_2021.pdf 3.68MB
Raport nr: SELMS/1/2021
SELMS​_1​_2021.pdf 2.87MB
Raport nr: SELMS/2/2021
SELMS​_2​_2021.pdf 2.63MB
Raport nr: SELMS/3/2021
SELMS​_3​_2021.pdf 2.83MB
Raport nr: SELMS/4/2021
SELMS​_4​_2021.pdf 3.03MB
Raport nr: SELMS/5/2021
SELMS​_5​_2021.pdf 2.71MB
{"register":{"columns":[]}}