W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stacje bazowe

Sieć 5G będzie korzystać z większej ilości stacji bazowych, niż dotychczasowe. Będą one jednak miały znacznie mniejszą moc niż te wykorzystywane dziś.

Stacje bazowe telefonii komórkowej

Urządzenia 5G będą wykorzystywać m.in. fale radiowe o częstotliwości 26GHz. Dlatego sama sieć będzie musiała być zbudowana inaczej niż istniejące dziś sieci 3G czy 4G/LTE/LTE-Advanced. Wynika to z faktu, że na wyższych częstotliwościach fale radiowe są krótsze – to tak zwane fale milimetrowe. Mają one mniejszy zasięg i słabiej przenikają przez ściany budynków. Wykorzystanie ich będzie wymagało budowy dużej ilości bardzo małych stacji bazowych o małej mocy, tak zwanych piko- i femtokomórek.

W przeciwieństwie do tak zwanych makrokomórek, wykorzystywanych dziś przez sieci komórkowe i obsługujących obszar do kilkunastu kilometrów od znajdującego się najczęściej na maszcie przekaźnika, mikrokomórki to stacje bazowe o zasięgu do dwóch kilometrów, a najczęściej kilkuset metrów.

Pikokomórki są jeszcze mniejsze i rozmiarami przypominają pudełko po butach, a swoim zasięgiem obejmują zwykle kilkadziesiąt metrów, na przykład wnętrze budynku.

Najmniejsze, femtokomórki, zwykle obejmują zasięg mniejszy niż 10 m.

Mikro-, piko- i femtokomórki są o wiele mniejsze od dobrze znanych dziś stacji bazowych. Tym samym będą w o wiele mniejszym stopniu wpływać na krajobraz. Ich niewielkie rozmiary i niewielkie zapotrzebowanie na energię pozwoli instalować je w miejscach, w których nie będą rzucały się w oczy.

Łącznie liczba nadajników wchodzących w skład sieci ma być od 10 do 100 razy większa niż w sieciach 3G czy 4G/LTE/LTE-Advanced. Można to porównać do sytuacji, gdy do oświetlenia pokoju użyjemy wielu małych żarówek, zamiast jednego dużego żyrandola. Każda z nich jest o wiele słabsza niż jedno duża lampa, a jednocześnie pozwala oświetlić miejsca trudnodostępne. Jest to szczególnie ważne w miastach, gdzie jest bardzo wiele „zakamarków” między budynkami. To rozwiązanie będzie można wykorzystać także w miejscach o trudnym terenie, np. w górach.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.04.2019 15:05 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 15:05 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}