W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualne zalecenia dotyczące podróży z i do Belgii – obowiązkowy formularz wjazdowy

30.07.2020

Od 1 sierpnia każda osoba powracająca do Belgii z zagranicy lub pragnąca pozostać w Belgii dłużej niż 48 godzin jest zobowiązana wypełnić formularz identyfikacyjny (Passenger Locator Form).

koronawirus

Od 1 sierpnia każda osoba powracająca do Belgii z zagranicy lub pragnąca pozostać w Belgii dłużej niż 48 godzin jest zobowiązana wypełnić formularz identyfikacyjny (Passenger Locator Form).

 

Osoby planujące podróż do Belgii lub powrót do Belgii po pobycie za granicą są zobowiązane do:

  • zapoznania się z najnowszymi wskazówkami dotyczącymi podróży
  • wypełnienia formularza lokalizacji pasażera w ciągu 48 godzin przed przybyciem do Belgii

Formularz do wypełnienia on-line dostępny tu >> Passenger Locator Form << w 4 językach (en/fr/nl/de).

Formularz  ten muszą wypełnić:

  • wszystkie osoby podróżujące do Belgii samolotem lub statkiem

oraz

  • wszystkie osoby jadące do Belgii, z wyjątkiem:
    • osób przebywających w Belgii krócej niż 48 godzin,
    • osób wracających po pobycie za granicą krótszym niż 48 godzin.

Jeśli jakiekolwiek informacje podane w tym formularzu ulegną zmianie w ciągu 14 dni od jego wypełnienia, niezbędne jest ponowne przesłanie zaktualizowanego formularza.

Dla osób nieposiadających telefonu komórkowego, niezbędne jest wypełnienie dokumentu dostępnego pod linkiem https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/FR/Documents/BELGIUM_PassengerLocatorForm.PDF przesłanie go mailem na adres: PLFBelgium@health.fgov.be  i posiadanie przy sobie wydrukowanego egzemplarza.

 

Informacje dotyczące podróży i formularza dostępne są na stronach:

https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/FR/Pages/Les-voyages-vers-la-Belgique.aspx - Office des Etrangères (urząd ds. cudzoziemców)

https://www.info-coronavirus.be/fr/voyages/ - Koronawirus w Belgii (oficjalna strona rządowa dotycząca koronawirusa)

https://diplomatie.belgium.be/ - Service public fédéral Affaires étrangères (belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych)

 

 

Informujemy, iż władze belgijskie utrzymują ograniczenia w zakresie wyjazdów zagranicznych  dla obywateli Belgii oraz osób zamieszkujących czasowo lub na stałe w Belgii (posiadających prawo pobytu w Belgii).

Obowiązujące informacje zamieszczane są na stronie https://diplomatie.belgium.be/ (dostępna w 4 wersjach językowych: niderlandzkiej, francuskiej, niemieckiej i angielskiej). Są one aktualizowane codziennie o godz. 16.00.

Obecnie dozwolone są podróże do 31 państw wyszczególnionych na liście znajdującej się na ww. stronie. Są to państwa członkowskie Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielka Brytania. Formalnie zabrania się podróży turystycznych z Belgii do krajów niewymienionych na tej liście.

Kraje, do których można podróżować, zostały podzielone na dwie oddzielne listy: wyjazdów i powrotów. Na terenie tych 31 krajów wyznaczane są także strefy czerwone, pomarańczowe i zielone. Strefy te są regularnie aktualizowane na stronie belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

·         czerwona: wyjazdy do tych krajów i stref są niemożliwe lub niedozwolone

·         pomarańczowa: wyjazdy mogą wymagać spełnienia dodatkowych warunków (nakładanych przez państwa docelowe bądź zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności)

·         zielona: wyjazdy są możliwe bez ograniczeń.

Informacje szczegółowe dotyczące zaleceń związanych z poszczególnymi strefami zawarte są na stronie www.info-coronavirus.be (EN - https://www.info-coronavirus.be/en/travels/, FR - https://www.info-coronavirus.be/fr/voyages/, NL - https://www.info-coronavirus.be/nl/reizen/)

Ograniczenia te dotyczą tylko wyjazdów turystycznych - wyjazdy z ważnych przyczyn są dozwolone (uwaga! niezbędne jest udokumentowanie, że podróż jest konieczna). Powroty z krajów z listy wjazdowej czerwonej wymagają odbycia kwarantanny i badań, dla krajów z listy pomarańczowej zalecana jest szczególna ostrożność (samoobserwacja, ew. samoizolacja), dla krajów z listy zielonej nie ma szczególnych rekomendacji.

Informacje dotyczące regulacji związanych z koronawirusem w Polsce dostępne są na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus; dotyczące przekraczania granicy Polski na stronie polskiej Straży Granicznej https://www.strazgraniczna.pl/.

 

Ogólne zasady dotyczące podróży zagranicznych z Belgii i do Belgii

Każdy obywatel belgijski, rezydent długoterminowy w Belgii oraz osoby posiadające legalny pobyt w Belgii, a także członkowie ich rodzin mogą zawsze wrócić do Belgii.

Osoba będąca obywatelem lub rezydentem państwa trzeciego może zawsze opuścić terytorium Belgii i wrócić do kraju, którego jest obywatelem lub rezydentem. Jednak niektóre kraje nie wszystkim mieszkańcom zezwalają na powrót do swoich domów. Dlatego wskazane jest skontaktowanie się z ambasadą kraju docelowego.

Przypomina się, że podróżowanie odbywa się na ryzyko podróżujących. Porady dotyczące podróży mogą ulec zmianie, a podróż do miejsca docelowego może być w każdej chwili odradzona. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z informacją o podróży na stronie belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://diplomatie.belgium.be/fr/Services/voyager_a_letranger/conseils_par_destination

Podróżni powinni być świadomi, że nowe ogniska COVID za granicą mogą znacząco wpłynąć na ich podróż i nie można zagwarantować repatriacji, jeśli loty komercyjne zostaną odwołane a granice zostaną zamknięte.

Ponadto każdy kraj, w tym te znajdujące się na liście opublikowanej na stronie belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ma swobodę ustanowienia kwarantanny dla podróżujących przybywających na jego terytorium lub nałożenia obowiązku przedstawienia zaświadczenia o aktualnym, negatywnym wyniku testu na COVID-19.