W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brexit

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zakończeniem okresu przejściowego, od 1 stycznia 2021 r. w życie wchodzą istotne zmiany, w tym m.in. w systemie imigracyjnym Wielkiej Brytanii i sposobie przewozu towarów między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

W celu legalnego przebywania na terenie Wielkiej Brytanii przez dłuższy okres czasu konieczne będzie posiadanie statusu osiedlonego, statusu tymczasowo osiedlonego lub wizy. Przyjazd turystyczny lub w celu odwiedzenia rodziny na pobyt nieprzekraczający sześciu miesięcy nie będzie objęty wymogiem posiadania wizy. Do 30 września 2021 r. będzie można wjechać na teren Wielkiej Brytanii z dowodem osobistym, a osoby posiadające status osiedlonego – do końca 2025 r. W pozostałych przypadkach konieczne będzie posiadanie paszportu, ważnego przez cały okres zamierzonego pobytu.

Trwają negocjacje ws. przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, których wynik na dzień dzisiejszy jest niepewny, dlatego już teraz należy przygotować się na nadchodzące zmiany, aby uniknąć niespodzianek i nieprzyjemności.

Najważniejsze informacje dotyczące brexitu w języku polskim są dostępne na stronie brexit.gov.pl

Osoby planujące przyjazd do Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020 r., które nie uregulowały jeszcze swojego statusu, muszą sprawdzić, czy będą potrzebowały wizy. Szczegóły na stronie brytyjskiego rządu

W związku z brexitem Komisja Europejska przygotowała szereg not dot. przygotowań do zakończenia okresu przejściowego w relacjach UE-UK

Komisja Europejska przygotowała również dokument dot. podróżowania między UE a UK po zakończeniu okresu przejściowego

Wytyczne brytyjskiego rządu dla przewoźników i kierowców zawodowych dot. przewozu towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską od 1 stycznia 2021 r. są dostępne w języku polskim na stronie gov.uk

Główna strona internetowa Królestwa Belgii dotycząca brexitu znajduje się na portalu belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Handlu Zagranicznego i Współpracy na rzecz Rozwoju.

Odnośniki do najważniejszych belgijskich stron dotyczących post-brexitowych procedur przepływu towarów między Belgią a UK: służb celnych i fitosanitarnych; portów w Antwerpii, Gandawie i Zeebrugge oraz ich infolinii znajdują się tutaj

Możliwości sprawdzenia w czasie rzeczywistym natężenia ruchu kołowego znajdują się na następujących stronach internetowych: Flandria , WaloniaRegion stołeczny Brukseli, sekcja „Traffic info” oraz konto na Twitterze.

Porty morskie w Antwerpii, Gandawie i Zeebrugge obsługują ruch towarowy między Belgią a Wielką Brytanią i Irlandią, a z portu w Zeebrugge kursuje prom pasażersko-towarowy do Hull.

Wydział konsularny Ambasady RP w Brukseli przypomina podstawową zasadę obowiązującą dla ładunków, które mają zostać załadowane w belgijskich portach – na teren portu nie zostaną wpuszczone ciężarówki, których ładunek nie ma rezerwacji na transport z danego portu bądź jego status celny jest „czerwony” (do sprawdzenia w aplikacjach danego portu).

W razie konieczności oczekiwania na zmianę statusu ładunku, porty udostępniają dla kierowców ciężarówek następujące parkingi (szczegółowe informacje na stronach internetowych portów):

- Port w Antwerpii – parking dla ciężarówek Goordijk (Noorderlaan 626, Antwerpen);

- Port w Gandawie – wzdłuż Marco Polostraat (kierunek Haven 7550), wzdłuż Daniël Kinetstraat (kierunek Haven 0950) i wzdłuż Skaldenstraat (kierunek Haven 3250);

- Port w Zeebrugge – 31 grudnia 2020 r. o 14:00 otwarte zostaną dwa parkingi „brexitowe”: Brexit zone 1 znajduje się przy zachodnim falochronie w porcie zewnętrznym a Brexit zone 2 znajduje się przy Zuidelijke Havenrandweg, drodze na południowym krańcu portu wewnętrznego. Dodatkowe miejsca parkingowe dostępne są wzdłuż Koffieweg w Zeebrugge.

Sugerujemy regularne sprawdzanie informacji na stronie internetowej Ambasady RP w Brukseli, gdzie sukcesywnie zamieszczane będą aktualne informacje dotyczące brexitu.

{"register":{"columns":[]}}