W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odszedł prof. Miloš Mišković

18.09.2020

Miloš D. Mišković (ur. 22 kwietnia 1932 w Prosjeku, zm. 18 września 2020 w Sarajewie) – profesor nauk geograficznych i kartografii z Bośni i Hercegowiny, przyjaciel Polski i Polaków.

Profesor Miloš Mišković

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Miloša Miškovicia, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków, przez wiele lat współpracującego z Ambasadą.

Szkołę średnią ukończył w Banja Luce. Studiował geografię na Wydziale Przyrodniczo-Matematycznym Uniwersytetu w Sarajewie, którą ukończył w 1958. W 1962 został asystentem przedmiotu kartografia na Wydziale Przyrodniczo-Matematycznym Uniwersytetu w Sarajewie. W 1963, dzięki stypendium Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego został doktorantem na UMCS w Lublinie. Doktorat obronił w 1968 z projektowania i wykonywania map geograficznych osad i populacji. Niezwykle zasłużony w promowaniu Polski, w szczególności w polskiej współczesnej kartografii w oparciu o dokonania Eugeniusza Romera. W swojej pracy podkreślał bliskie relacje z Polską oraz polskimi środowiskami naukowymi. Był m.in. przyjacielem znanego polskiego geografa profesora Stanisława Leszczyckiego, współpracował z profesorem Adamem Malickim ( i Franciszkiem Uhorczakiem. Zdobytą w Polsce wiedzę i doświadczenie wykorzystywał w pracy zawodowej na Uniwersytecie w Banja Luce, był również organizatorem wizyt studyjnych pracowników naukowych Instytutu Geografii PAN pod kierunkiem Jerzego Kostrowickiego w Bośni i Hercegowinie.

Profesor Mišković jest jednym z najbardziej aktywnych promotorów polskiej kultury i polskich tradycji. Wspiera wszelką działalność polonijną w Banja Luce i Prnjavorze. Pozostaje w stałym kontakcie z Ambasadą RP w Sarajewie, pomaga w organizowaniu wydarzeń w Banja Luce.

18 kwietnia 2011 został odznaczony Odznaką Honorową „Bene merito“ za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Fot. Krystyna Żukowska-Efendić

{"register":{"columns":[]}}