Informacje dla podróżujących
Ostrzeżenia dot. COVID-19
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 15.06.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Za osobę zaszczepioną uznaje się osobę, która przyjęła co najmniej 15 dni temu ostatnią wymaganą dawkę szczepionki z poniższej listy (tj. drugą dawkę w przypadku szczepionki dwudawkowej lub jedną, w przypadku szczepionki jednodawkowej). Połączenie jednej dawki szczepionki Vaxzevria / AZD1222 z jedną dawką Comirnaty / BNT162b2 (szczepionka Pfizer-BioNTech Covid-19) jest również uważane za ukończony cykl szczepień.
Uznawane szczepienia:
Nazwa handlowa szczepionki zgodnie z pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu UE / lista WHO (Nazwa producenta / posiadacza pozwolenia na dopuszczenia do obrotu) - ilość dawek.
Comirnaty/ BNT162b2 Pfizer-BioNTech Covid-19 vaccine (BioNTech Manufacturing GmbH/ Pfizer-Biontech) – 2 dawki.
Vaxzevria/ AZD1222 (AstraZeneca WCH/ AstraZeneca Canada Inc.) – 2 dawki.
Spikevax/COVID-19 VACCINE Moderna / mRNA-1273 (MODERNA BIOTECH) – 2 dawki.
Janssen / Ad26.COV2.S (Janssen-Cilag International NV) – 1 dawka.
- / Covishield ChAdOx1_nCoV-19 (Serum Institute of India) – 2 dawki.
- / SARS-CoV-2 Vaccine Vero Cell, Inactivated lnCoV (Sinopharm / BIBP1) – 2 dawki.
- / COVID-19 Vaccine (Vero Cell), Inactivated/Coronavac (Sinovac) – 2 dawki.
- / Sputnik V(am-COVID-VacComponent I Gam-COVID-Vac Component II (The Gamaleya National Center of Epidemiology and Microbiology) – 2 dawki.
SARS-CoV-2 Vaccine, Inactivated Vero Cell/COVAXIN (Bharat Biotech, India) – 2 dawki.
Dokument potwierdzający szczepienie:
Ważny unijny cyfrowy certyfikat szczepienia COVID lub analogiczny dokument.
Dokument musi zawierać imiona i nazwiska osoby zaszczepionej (napisane tak samo jak w dokumencie tożsamości, z którym podróżuje), datę urodzenia, datę ostatniej otrzymanej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, numer seryjny dawki oraz całkowitą liczbę dawek w szczepionkach dwudawkowych, nazwę handlową szczepionki , nazwę producenta/posiadacza pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, państwo wydania i nazwę właściwego organu wydającego pozwolenie oraz – w przypadku certyfikatu UE – jego niepowtarzalny identyfikator.
Lista krajów, których certyfikaty szczepień, testów lub ozdrowieńców COVID-19 są uważane za równoważne z unijnym cyfrowym certyfikatem COVID:
Republika Macedonii Północnej, Republika San Marino, Konfederacja Szwajcarska, Republika Turecka, Ukraina, Państwo Watykańskie (tylko w przypadku wystawiania świadectw szczepień), Księstwo Andory, Republika Albanii, Wyspy Owcze, Księstwo Monako, Republika Panamy, Królestwo Maro, Królestwo Maro Armenia, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwo Norwegii, Islandia, Księstwo Liechtensteinu, Republika Serbii, Republika Singapuru, Republika Togo, Gruzja, Republika Mołdawii
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Osoby nie w pełni zaszczepione są traktowane jak osoby niezaszczepione.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID.
Testy przed przyjazdem
Od osób wjeżdżających z nie jest wymagany negatywny wynik testu.
Testy po przyjeździe
Nie jest wymagany.
Kwarantanna
Nie jest wymagana.
Formularz lokalizacyjny
Nie ma obowiązku wypełniania formularza.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID.
Testy po przyjeździe
Nie ma obowiązku wykonywania testu.
Kwarantanna
Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny.
Formularz lokalizacyjny
Nie ma obowiązku wypełniania formularza.
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID..
Testy po przyjeździe
Nie jest wymagany.
Kwarantanna
Nie jest wymagana.
Formularz lokalizacyjny
Nie ma obowiązku wypełniania formularza.
Dzieci
Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID.
Kierowcy zawodowi
Kierowcy i obsługa autobusów zajmujących się międzynarodowym przewozem osób oraz kierowcy ciężarówek wykonujących lub realizujących międzynarodowy transport towarów mogą wjechać do Bułgarii bez konieczności przedstawiania dokumentów dot. COVID.
Tranzyt
Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Od 1 kwietnia 2022 r. Bułgaria ujednoliciła zasady wjazdu. To znaczy, że te same zasady obowiązują każdego podróżnego bez względu na państwo, z którego przyjeżdża.
Obostrzenia na miejscu
Od 21.10 wszystkie zajęcia w pomieszczeniach zamkniętych powinny odbywać się z wymogiem przedstawienia przez zwiedzających/uczestników „zielonego certyfikatu” szczepienia, ozdrowieńca lub ujemny wynik testu na COVID-19, a organizatorzy powinni zapewnić kontrolę wejścia na teren/imprezę i weryfikację certyfikatów. Dotyczy to wizyt w punktach gastronomicznych, kinach, teatrach, salach gimnastycznych, halach sportowych, obiektach handlowych powyżej 300 mkw., z wyjątkiem sklepów spożywczych, instytucji bankowych i aptek. Personel szpitali, kompleksowych ośrodków onkologicznych i stacji dializ, a także personel domów opieki, zobowiązany jest do przedstawienia „zielonego certyfikatu”.
Organizowanie zawodów sportowych zawodników zarejestrowanych w licencjonowanych federacjach jest dozwolone bez publiczności, chyba że ustanowiono zasadę wejścia z „zielonym” certyfikatem, niezależnie od tego, czy odbywają się na zewnątrz, czy w pomieszczeniu.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Oficjalna strona z informacjami o środkach zwalczania rozprzestrzeniania się COVID 19 w Bułgarii: https://coronavirus.bg/bg/
- Instytucja odpowiedzialna za wjazd:
Straż graniczna
ГД Гранична полиция МВР (mvr.bg)
- Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę:
Regionalne inspekcje sanitarne
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
Bezpieczeństwo
W Republice Bułgarii nie ogłoszono stopnia zagrożenia terrorystycznego.
Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością, zdarzają się jednak kradzieże pieniędzy i dokumentów zwłaszcza w większych miastach i kurortach nadmorskich.
Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Nazwa państwa: REPUBLIKA BUŁGARII
1) Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty TAK
2) Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Dokumenty podróży powinny być ważne przez cały czas trwania podróży.
3) Czy trzeba wyrobić wizę? NIE
4) Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu? NIE
Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.
5) Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Nie jest wymagane pełnomocnictwo rodziców małoletniego podróżującego z osobą trzecią.
Radzimy jednak sporządzanie takiego dokumentu, gdyż może być on potrzebny w przypadkach losowych np. choroby, nagłej potrzeby interwencji chirurgicznej itp. Pełnomocnictwo powinno zawierać standardowe dane: imię, nazwisko, seria i nr dowodu osobistego rodziców/opiekunów prawnych, dziecka i osoby, pod której opieką będzie się znajdować dziecko.
6) Zasady pobytu
Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu.
Ubezpieczenie, zdrowie
Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych.
Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, umożliwiających w razie konieczności pokrycie kosztów leczenia w szerszym zakresie, jak również kosztów opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
Ponieważ wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.
Leki
Jeżeli potrzebujesz zabrać do Bułgarii zapas niezbędnych leków, (zwłaszcza jeżeli są to środki psychotropowe), musisz posiadać odpowiednie zaświadczenie od polskiego lekarza (najlepiej w języku angielskim) poświadczające, że używanie tego typu leków jest dla Ciebie niezbędne w celach zdrowotnych.
W Bułgarii uznawane są polskie recepty lekarskie, a także te wystawione w innych krajach unijnych. /Dyrektywa wykonawcza Komisji 2012/52/UE z dnia 20 grudnia 2012 r./
Należy jednak pamiętać, że ten sam lek w Polsce i Bułgarii może mieć różne nazwy farmaceutyczne.
Więcej informacji można znaleźć na stronach Agencji Wykonawczej ds. Lekarstw (tylko w języku bułgarskim) https://www.bda.bg/bg i komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej
Podróżowanie po kraju
Należy unikać podróżowania nocą, zatrzymywania się na nocleg na niestrzeżonych parkingach, w pobliżu przydrożnych barów itp. Podczas jazdy wskazane jest blokowanie drzwi samochodu od wewnątrz. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż.
Turyści zatrzymujący się w hotelach, w kwaterach prywatnych i na kempingach nie powinni pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, kosztowności i dokumentów.
Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe.
Zaleca się również zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lokalach nocnych, klubach, pubach. Zdarzają się przypadki znacznego zawyżania rzeczywistych rachunków i w konsekwencji nieprzyjemne dla klientów interwencje ochrony danego lokalu.
W dużych kurortach nadmorskich jak np. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr parkować należy tylko na parkingach ogólnych (zazwyczaj płatnych) lub hotelowych.
W związku z częstymi kradzieżami, szczególnie w okresie letnim, nowych samochodów, zaleca się podróżującym takimi pojazdami daleko idącą ostrożność, a nawet nieużywanie ich w miarę możliwości w podróżach do i przez Bułgarię.
Informacje dla kierowców
W Bułgarii jest honorowane polskie prawo jazdy, a zielona karta nie jest obowiązkowa. Jednak jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia może w razie wypadku ułatwić uzyskanie odszkodowania. Podróżując samochodem, którego właścicielem jest inna osoba należy posiadać notarialne pełnomocnictwo przetłumaczone na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki. Poruszanie się po bułgarskich drogach jest płatne. W tym celu należy wykupić winiety. Na tamtejszych drogach obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest niedopuszczalne. Wyjątek stanowi prowadzenie rozmów przez zestaw głośnomówiący. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5‰ Należy pamiętać, że bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie stosują określone prawem kary za wykroczenia w ruchu drogowym.
Na przykład za nie podporządkowanie się sygnałom świetlnym i oznakowaniu drogowemu zgodnie z art. 6, p.1 Ustawy o ruchu drogowym Republiki Bułgarii kierowcy grozi sankcja odebrania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz kara grzywny.
Kierowcy pojazdów mają obowiązek jeździć z włączonymi światłami w ciągu dnia przez cały rok.
Ograniczenia w ruchu drogowym w Bułgarii w 2018 r.:
- W roku 2018 ruch samochodów ciężarowych ponad 12 ton (łącznie ciągnik i naczepa) jest częściowo zabroniony w weekendy. Ograniczenie to obowiązuje w piątki od godz. 16:00 do 20:00 i w niedziele od godz. 14:00 do 20:00. W soboty ograniczenia nie obowiązują. Jednocześnie zakaz obejmuje również dni ustawowo wolne od pracy. Ostatni dzień pracy przed ustawowo dniem wolnym od godz. 16:00 do 20:00 oraz ostatni ustawowo wolny dzień przed dniem pracy od godz. 14:00 do 20:00.
- Zakaz nie obowiązuje samochodów przewożących szybko psującą się żywność, towary wymagające specjalnych warunków temperaturowych, towary niebezpieczne (ADR) i zwierzęta.
WINIETY
Od 1 stycznia 2019 –w Bułgarii wprowadzono winiety elektroniczne, które zastąpiły –klasyczne naklejane na przednią szybę pojazdu. Zakupu można dokonać przez stronę internetową https://www.bgtoll.bg/ oraz https://vinetki.bg/.
Winietę elektroniczną można również zakupić w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych.
Cena winiety uzależniona jest od kategorii pojazdu.
KATEGORIA |
CENA WINIETY |
||
OKRES |
EURO 0, I, II |
EURO III, IV, EEV I wyższe |
|
K1 |
Miesięczna Tygodniowa Dzienna |
174 BGN/89 € 87 BGN/45€ 23 BGN/12 € |
134 BGN/69 € 67 BGN/34 € 23 BGN/12 € |
K2 |
Miesięczna Tygodniowa Dzienna |
105 BGN/54 € 53 BGN/27€ 23 BGN/12 € |
80 BGN/41 € 40 BGN/21 € 23 BGN/12 € |
K3 |
Roczna Kwartalna Miesięczna Tygodniowa Weekend |
97 BGN/50 € 54 BGN/28 € 30 BGN/15 € 15 BGN/8 € 10 BGN/5 € |
K1 – pierwsza kategoria: pojazdy o ilości osi większej niż dwie, pociągi drogowe, specjalne pojazdy budowlane, dźwigi, specjalne przyczepy dla transportu ciężkich lub gabarytowych ładunków oraz pozostałe specjalne pojazdy silnikowe.
K2 - druga kategoria: wszystkie pojazdy służące do transportu pasażerów, z ilością siedzeń większą niż 8, nie wliczając siedzenia kierowcy, wszystkie pojazdy transportowe z dwiema osiami m.in pojazdy budowlane, dźwigi, specjalne przyczepy dla transportu ciężkich lub gabarytowych ładunków oraz pozostałe specjalne pojazdy silnikowe.
K3 - trzecia kategoria: pozostałe pojazdy osobowe z ilością miejsc nie większą niż 8.
Przepisy prawne
W Bułgarii kary za handel narkotykami, środkami odurzającymi oraz składnikami do ich produkcji są bardzo surowe.
Obyczaje
Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć nie (ne) czy tak (da).
Przydatne informacje
Turyści którzy chcą korzystać z prywatnych plaż i basenów hotelowych nie będąc gośćmi danego obiektu; muszą się liczyć z dodatkową opłatą. Nie przestrzeganie tej zasady często prowadzi do powstawania konfliktu z ochroną obiektu i interwencją miejscowej policji.
Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki w dużych miastach wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.
Na terenie Bułgarii działa kilkaset punktów Western Union, MoneyGram i innych, za których pośrednictwem możliwe jest błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Funkcjonują bankomaty akceptujące karty Visa, Maestro, MasterCard itp.
W sierpniu w Morzu Czarnym często występuje zjawisko "martwej fali" oznaczające długą, falę powstałą wskutek długotrwałego działania wiatru z jednego kierunku, osiągająca od 1,5 do 2 metrów wysokości. "Martwa fala" powstaje pod wodą, dlatego też powierzchnia wydaje się być spokojna i jednocześnie powstałe przy dnie prądy wsteczne wciągające w głąb morza. Radzimy zwracanie szczególnej uwagi na kolory flag sygnalizacyjnych, stosowanie się do zaleceń ratowników i nieużywanie plaż niestrzeżonych. Ratownicy bułgarscy radzą w przypadku dostania się do zasięgu fali wstecznej płynięcie w linii przekątnej pod wodą w stronę brzegu. Zjawisko jest tak niebezpieczne, że co roku w Bułgarii na skutek "martwej fali" notowane jest kilkadziesiąt przypadków utonięć.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.