W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe wydanie „Solarisa” Stanisława Lema i książka „Świat na krawędzi” Tomasza Fiałkowskiego w bułgarskich księgarniach

20.10.2021

W Klubie literackim "Peroto" w Sofii z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema odbyła się prezentacja najnowszego bułgarskiego wydania „Solaris” Stanisława Lema i książki „Świat na krawędzi” Tomasza Fiałkowskiego z udziałem tłumaczki Liny Wasilewej i Żoro Penczewa z czasopisma „ShadowDance”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Sofii.

Knigi-Lem-Peroto-Facebook

„Solaris” – najsłynniejsza powieść jednego z największych mistrzów światowej fantastyki naukowej, Stanisława Lema, należy do podgatunku badającego kontakt z inteligencją pozaziemską. Dzieło to, przetłumaczone na niemalże wszystkie języki świata, oferuje oryginalną wizję niepoznawalnego obcego umysłu, przedstawiając jednocześnie w unikatowy oraz ekscytujący sposób dramat samopoznania oraz kosmiczne wymiary miłości. Idea oceanu-mózgu, zajmującego powierzchnię planety Solaris i zdolnego do nadawania materialnej formy ludzkim wspomnieniom i myślom, nie pozostaje obojętny ani psychologowi Chrisowi Kelvinowi, ani jego kolegom astronautom z opisywanej w powieści stacji kosmicznej, ani milionom czytelnikom polskiego pisarza fantastyki, czy słynnym reżyserom, jak Andriej Tarkowski i Steven Soderbergh, którzy zaadaptowali dzieło odpowiednio w 1972 i 2002 r. W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema wydawnictwo Colibri oferuje fanom science fiction nowy, kompletny przekład dotychczas ocenzurowanej i skróconej wersji jego niezwykłego arcydzieła.

„Świat na krawędzi” – Stanisław Lem rozmawia z polskim krytykiem i dziennikarzem Tomaszem Fiałkowskim na skraju ubiegłego wieku i u progu nowego tysiąclecia. „Płyniemy wielką rzeką ku nieznanemu oceanowi i jesteśmy dopiero na początku podróży” – mówi wielki polski fantasta i wizjoner. Opowiada ponadto o swoim dzieciństwie, kształtowaniu się jako człowiek i pisarz. Lata okupacji niemieckiej i sowieckiej, stroma droga do literatury, ludzka głupota, religia i nauka, zło historii, błędne drogi kultury – na wszystkie te tematy pisarz wypowiada się szczerze, nie kryjąc swoich obaw i nadziei, ostrzegając przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na ludzkość. Dokąd zaprowadzą nas próby „ulepszenia” człowieka i skrzyżowania technologii z biologią, jakie są perspektywy nauki, czy nadchodzi jej koniec…

Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych Instytutu Polskiego w Sofii dostępnych jest tutaj.  Zapraszamy !

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}