W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Cel i misja

Obecnie e-Usługi dostępne są między innymi za pośrednictwem panelu Mój Gov, gdzie każdy może, np. złożyć elektronicznie wniosek o wydanie dowodu osobistego. Jednak coraz więcej usług administracji jest dostępnych za pośrednictwem systemów podmiotów zewnętrznych. Przykładem jest choćby możliwość złożenia wniosku o świadczenie 500+ w serwisie bankowości elektronicznej. To dzięki usługom API (ang. Application Programming Interface), które pozwalają na automatyczną współpracę i wymianę danych pomiędzy różnymi systemami.

Głównym celem Cyfrowej Piaskownicy Administracji (CPA) jest prototypowanie usług API we współpracy ze społecznością skupiającą innowatorów, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, jednostki administracji oraz obywateli.

Społeczność będzie miała realny wpływ na kształt i zakres udostępnianych usług API, ponieważ otrzyma jedno miejsce informacji o oferowanych przez administrację usługach API wraz z możliwością:

  • budowania/rozwijania własnych rozwiązań w oparciu o istniejące usługi API,
  • testowania prototypów nowych usług API,
  • wpływania na rekomendacje dotyczące zmian prawnych umożliwiających wdrożenia, produkcyjne nowych usług API.

Dzięki współpracy ze społecznością administracja zyska:

  • wiedzę potrzebną do budowania nowych rozwiązań, 
  • możliwość weryfikacji przez przyszłych użytkowników wdrożonych już prototypów usług.

Cyfrowa Piaskownica Administracji jest projektem:

  • wspierającym realizację programu GovTech Polska, jako jedno z narzędzi ułatwiających rozwój e-Usług administracji,
  • wspomagającym realizację projektu Otwarte Dane, jako narzędzie, które pozwoli wskazać kolejne obszary danych do otwarcia a także umożliwi prototypowanie i weryfikowanie definicji nowych usług z przyszłymi użytkownikami,
  • wspierającym działania rozwojowe usług API każdej jednostki administracji,
  • komplementarnym z innymi działaniami w obszarze cyfryzacji, w szczególności z takimi jak: Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa czy Zintegrowana Platforma Analityczna.

CPA poprzez ocenę zmian i tworzenie nowych pomysłów wspiera budowanie nowych e-Usług oraz ich automatyzację z wykorzystaniem usług API.
Wypracowane rozwiązania będą przekazywane w formie rekomendacji i wniosków do rządowego programu GovTech Polska działającego przy Kancelarii Premiera. To tam będą podejmowane decyzje o wdrożeniach produkcyjnych rekomendowanych usług API.
Udostępniony katalog usług API administracji publicznej zawiera informacje o poszczególnych serwisach wraz z dokumentacją techniczną i ich wersjami testowymi. Obejmuje on trzy kategorie usług API:

  • istniejące – usługi API publicznie dostępne na różnych portalach administracji, w tym na portalu Otwarte Dane,
  • wdrażane – wersje testowe usług API, które są przygotowywane do udostępnienia w aktualnie realizowanych projektach,
  • prototypy – wersje testowe opracowanych nowych usług API, które - po uzyskaniu pozytywnej oceny CPA - będą mogły być zaimplementowane w rozwiązaniach produkcyjnych.

Lista usług API dostępnych w naszej piaskownicy jest na bieżąco aktualizowana o nowe serwisy.

Cyfrowa Piaskownica Administracji udostępnia swoje zasoby poprzez:

  • Otwarte Laboratorium (OpenLAB) - to stały dostęp społeczności do testowych usług API administracji publicznej oraz ich specyfikacji technicznych.
  • Wydarzenia – cykliczne i ograniczone w czasie (2-3 tygodnie) działania, które będą stanowiły około 80% wszystkich aktywności CPA, realizowane w ramach szybkiej ścieżki. 
  • Inicjatywy – to forma współpracy skierowana do ograniczonego grona uczestników – partnerów. Organizatorzy oferują większe wsparcie merytoryczne podczas jej realizacji a partnerzy przekazują bardziej sformalizowaną ocenę przeprowadzonych testów nowych usług i rozwiązań. Wyniki zrealizowanych inicjatyw będziemy publikować na naszej stronie w postaci raportów. 

Społeczność CPA może zgłaszać swoje pomysły na nowe usługi API, ale też wskazywać rozwiązania mogące poprawić jakoś istniejących już usług. Zespół ekspertów powołanych przy GovTech Polska, oceni i wybierze usługi, których prototypy zostaną udostępnione w Cyfrowej Piaskownicy Administracji.
Całość prac w ramach projektu prowadzona jest w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

{"register":{"columns":[]}}