W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-porady z zakresu zabezpieczenia społecznego dla Polaków mieszkających za granicą

11.02.2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił dla Polaków mieszkających za granicą, poszukujących wsparcia i informacji związanej z ich sytuacją ubezpieczeniową, nową usługę tzw. indywidualne e-wizyty z ekspertem ZUS.

zus1

Pracownicy ZUS odpowiedzą na pytania związane np. z pobieraną emeryturą lub rentą. Wideorozmowa z ekspertem ZUS umożliwia konsultację bez konieczności wychodzenia z domu. Oprócz spraw dotyczących krajowych emerytur i rent, zasiłków, kwestii  związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzenia profilu PUE, pracownicy odpowiedzą na pytania dotyczące wypłaty świadczeń dla tych, którzy choć przez część swojej kariery zawodowej byli ubezpieczeni za granicą.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości umawiania spotkań wraz z instrukcją postępowania znajdują się na stronie https://www.zus.pl/e-wizyta .

Aby zarezerwować e-wizytę należy wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe” wybierz temat rozmowy. Poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów, dlatego do rozmowy należy wybrać właściwy oddział, wg poniższego wykazu:

Oddział ZUS w Nowym Sączu – Czechy, Słowacja, Australia,

Oddział ZUS w Bydgoszczy – Włochy

Oddział ZUS w Chrzanowie – Belgia

Oddział ZUS w Gdańsku –  Wielka Brytania

Oddział ZUS w Częstochowie – Wielka Brytania

Oddział ZUS w Krakowie – Holandia

Oddział ZUS w Lublinie – Irlandia

I Oddział ZUS w Łodzi –  Cypr, Grecja, Malta,  Kanada, Korea Południowa, Quebec,

Oddział ZUS w Opolu – Niemcy

Oddział ZUS w Elblągu – Niemcy

Oddział ZUS w Wałbrzychu – Niemcy

Oddział ZUS w Płocku – Niemcy

Oddział ZUS w Rzeszowie – Hiszpania, Portugalia  Ukraina, Mołdawia, Mongolia,

Oddział ZUS w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja

Oddział ZUS w Tarnowie – Austria, Lichtenstein, Słowenia

Oddział ZUS w Toruniu – Dania, Szwajcaria, Węgry

I Oddział ZUS w Warszawie – Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina.

Polecamy również zamieszczone na stronie ZUS filmy instruktażowe, które w przystępny sposób opisują jak można umówić się na rozmowę z przedstawicielem ZUS https://www.youtube.com/watch?v=Rn5cuUSAaa8&feature=youtu.be  Opracowany został też dział FAQ gdzie można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.