W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Bezpieczeństwo

Republika Czeska. Zalecany poziom ostrzeżeń dla podróżnych: zachowaj (zwykłą) ostrożność.

W miejscach turystycznych istnieje ryzyko kradzieży i włamań do samochodów.

Zachowaj ostrożność oraz nie zostawiaj cennych przedmiotów bez nadzoru.

Jeśli stracisz dokumenty podróży (dowód osobisty lub paszport), jak najszybciej zawiadom najbliższy komisariat policji oraz Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Pradze lub Konsulat Generalny RP w Ostrawie.

WAŻNE TELEFONY: policja 158, policja miejska 156, pogotowie 155, straż pożarna 150, nr alarmowy 112, pogotowie górskie non stop +420 1210.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK

  • Paszport tymczasowy TAK

  • Dowód osobisty TAK

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Dokument podróży jest ważny w ramach jego okresu ważności.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Brak obowiązku wizowego dla obywateli Polski.

4.   Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? Jeśli tak, to w jakiej formie (zwykła czy notarialna)? W jakim języku? Czy wymagane jest urzędowe uwierzytelnienie dokumentu?

Tak. Wymagana jest zgoda rodziców, udzielona w formie notarialnej, w języku zrozumiałym dla strony czeskiej (j. czeski lub j. angielski), na podróżowanie dziecka z osobą trzecią. Dziecko musi posiadać ważny dokument podróży.

5. Zasady pobytu

  • Polacy mogą wjeżdżać do Republiki Czeskiej i przebywać w niej do 90 dni na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Ważny dokument podróży wymagany jest przy rejestracji hotelowej.

  • Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą obowiązywać tylko, w przypadku zagrożenia polityki bezpieczeństwa państwa i zdrowia publicznego (np. epidemia COVID 19).

  • Jeśli pobyt trwa krócej niż trzy miesiące, nie potrzebujesz pozwolenia na pobyt.

  • Jeżeli zamierzasz przebywać w Czechach powyżej 30 dni, powinieneś zgłosić pobyt na posterunku policji do spraw cudzoziemców (Služba cizinecké policie) właściwym dla miejsca swojego pobytu. Więcej tutaj. Obowiązek ten nie dotyczy osób, których pobyt zarejestrowali przedstawiciele obiektu noclegowego, np. hotelu, w którym mieszkają.
  • Przy dłuższym pobycie (np. z powodu zatrudnienia, studiów, prowadzenia działalności gospodarczej) obywatel UE może poprosić o wydanie karty czasowego pobytu. Więcej tutaj.

  1.  Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Ubezpieczenie, zdrowie

Należy posiadać ważną kartę EKUZ, która uprawnia podczas pobytu w Czechach do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku lub w związku z nagłą chorobą. Aby otrzymać EKUZ zgłoś się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. Szczegółowe informacje o EKUZ znajdziesz na stronach NFZ. Zalecamy wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń medycznych, które pokryją koszty skomplikowanego leczenia oraz opieki medycznej. Prywatne ubezpieczenie może pomóc,  gdyby był Ci potrzebny transport medyczny do Polski. 

W Czechach za wizytę na oddziale pogotowia ratunkowego trzeba zapłacić 90 CZK. Ratownictwo górskie jest płatne. Zalecamy wykupienie prywatnego ubezpieczenia, które pokrywa koszty związane z wypadkiem narciarskim lub uprawianiem turystyki górskiej.

Przy wjeździe do Czech lekarstwa mogą być przywożone wyłącznie w ilości odpowiadającej zwykłemu zapotrzebowaniu podróżnego.

Informacje dla kierowców

W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy.

Podstawowe zasady dot. poruszania się po czeskich drogach: https://besip.cz/Vzdelavani/Pravidla-silnicniho-provozu

Kierowca w Czechach musi:

  • w przypadku, kiedy porusza się użyczonym samochodem, posiadać ważne upoważnienie do użytkowania tego pojazdu,
  • używać świateł mijania przez cały rok,
  • jechać z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach),
  • przewozić dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa,
  • używać opon zimowych od 1 listopada do 31 marca, jeśli na drodze jest warstwa śniegu, lodu lub szronu albo pogoda może wskazywać, że podczas podróży wystąpią wyżej opisane warunki,
  • korzystać z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy,
  • utworzyć 3-metrowy wolny pas przejazdu dla pojazdów ratowniczych, jeśli na autostradzie lub drodze ekspresowej powstanie korek,
  • powiadomić policję o: wypadku, w którym ktoś ucierpiał lub zginął oraz kolizji drogowej, która spowodowała szkody o znacznej wartości,
  • ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Należy mieć w samochodzie apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe lub komplet naprawczy do opon.

Według czeskiego prawa, nie wolno:

  • używać w pojeździe antyradarów,
  • zatrzymywać się i parkować w miejscach wyznaczonych dla inwalidów,
  • korzystać z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. 

  • Przekroczenie dozwolonej prędkości jest karane mandatami. Przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza nim, może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów w Czechach. Przekroczenie limitu 12 punktów karnych skutkuje zakazem prowadzenia pojazdów w Czechach przez 1 rok i zatrzymaniem prawa jazdy.

Aktualnie obowiązujący taryfikator i system punktowy dostępne są na stronie: https://besip.cz/Ucastnici-silnicniho-provozu/Ridici-automobilu/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Novy-bodovy-system/Tabulka-prestupku

W niektórych sytuacjach policjant na miejscu zdarzenia może pobrać od kierowcy kaucję na poczet przyszłej kary (najczęściej dotyczy to kierowców samochodów ciężarowych) wszczynając tym samym postępowanie administracyjne. Kaucja ta musi być jednak niższa niż maksymalna wysokość mandatu za to wykroczenie. Odmowa uiszczenia kaucji podczas zatrzymania, daje policjantowi ma prawo uniemożliwienia kierowcy dalszej jazdy.

Środki z kar finansowych nałożonych na kierowców napływają do urzędów celnych właściwych ze względu na miejsce wykroczenia. Jeżeli kierowca zagubił mandat, który chce opłacić, należy skontaktować się z oddziałem służby celnej miejsca wykroczenia. Szczegółowych instrukcji jak należy uiścić opłatę udzielają urzędy celne. Jeżeli na wezwaniu do uiszczenia kary za wykroczenie drogowe nie figuruje IBAN, można go znaleźć tutaj.

 

 

Opłaty drogowe

Na przejazd płatnymi drogami szybkiego ruchu i autostradami należy wykupić winiety. Od 1.01.2021 r. obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. Za brak ważnej winiety grozi mandat. Winiety dla samochodów do 3,5 tony można kupić on-line, a także na przejściach granicznych, stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych.

Dla samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje elektroniczny system poboru opłat drogowych – myto. Każdy pojazd, dla którego opłacamy myto, musi mieć wykupione specjalne urządzenie elektroniczne PREMID. Nie można go przenosić na inny pojazd. PREMID rejestruje liczbę kilometrów przejechanych na płatnych odcinkach dróg i oblicza wysokości opłaty drogowej. Informacje o opłatach w Czechach można znaleźć na tej stronie.

Od 1.03.2024 r. pojazdy używające energii elektrycznej lub wodoru w połączeniu z innym paliwem, jeżeli wartość emisji CO2 przy funkcjonowaniu łączonym wynosi najwyżej 50 g/km (np. Plug-in hybrid), nie są zwolnione od tzw. opłaty czasowej za elektroniczną winietę autostradową. Zwolnione pozostają wyłącznie pojazdy z zerową emisją CO2. Z dniem 29 lutego 2024 r. dotychczasowa rejestracja tego typu pojazdów w systemie zwolnienia od opłaty czasowej została automatycznie unieważniona. Od 1 marca 2024 r. pojazdy te podlegają opłacie czasowej, a użytkownicy pojazdów zobowiązani są nabywać winietę elektroniczną po obniżonej stawce wynoszącej 25% pełnej stawki przed skorzystaniem z dróg płatnych w Republice Czeskiej. Ceny poszczególnych elektronicznych winiet autostradowych obowiązujące od 1.03. 2024 r. dostępne są na https://edalnice.cz/pl/nowosci-w-2024-roku/index.html.

Zasady parkowania

Planując podróż do Pragi samochodem należy pamiętać, że w mieście obowiązuje strefa płatnego parkowania. Podzielono ją na trzy kolory – niebieski, fioletowy oraz pomarańczowy:

Niebieska strefa – jedynie dla mieszkańców bądź właścicieli firm zarejestrowanych w danym miejscu, z wykupionym abonamentem na parkowanie. Goście mogą zaparkować maksymalnie 3 godziny, postój jest płatny. Jeśli zostawisz samochód w miejscu oznaczonym niebieskimi pasami, może on zostać unieruchomiony lub odholowany na płatny parking. Za takie parkowanie grozi również mandat.

Fioletowa strefa – dla mieszkańców i właścicieli miejscowych firm z ważnym biletem parkingowym. Pozostali mogą zaparkować max. 24 godziny.

Pomarańczowa strefa – jest przeznaczona dla gości do krótkotrwałego parkowania. Jest ona czasowo ograniczona (maksymalnie 3 godziny).

Żółta linia namalowana przy krawędzi ulicy to nie strefa, ale absolutny zakaz parkowania. Znajduje się m.in. przy śmietnikach, aby umożliwić śmieciarkom wywóz odpadów czy na skrzyżowaniach.

Za parkowanie można zapłacić w parkometrze (jest ich mało) albo przez aplikację.

Informacje nt. wysokości opłat i powinny być umieszczone na znaku drogowym oznaczającym dany parking: https://parking.praha.eu/cs/moznosti-parkovani-v-praze/

Udogodnienia dla niepełnosprawnych, emerytów i rencistów

Parkowanie na podstawie unijnej karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych:

Osoby posiadające unijną kartę parkingową mogą parkować w miejscach ogólnie dostępnych do parkowania. W większości miejsc w Czechach parkowanie jest płatne i osoby niepełnosprawne nie są wyłączone z tego obowiązku, chyba, że znaki mówią inaczej. W Pradze na miejscach zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych parkować mogą jedynie posiadacze unijnej karty dla osób niepełnosprawnych. Po zaparkowaniu pojazdu należy zostawić za oknem oznakowanie, że jest to samochód osoby niepełnosprawnej. Osoby niepełnosprawne muszą stosować się do wszystkich znaków drogowych. Informacje dotyczące parkowania w Pradze: www.parking.praha.eu

W pozostałych czeskich miastach nie ma jednolitego systemu dotyczącego parkowania. Wiele parkingów stanowi własność osób prywatnych.

Opłaty za autostrady:

Zwolnienie z opłaty za winiety nie dotyczy obcokrajowców, którzy posiadają legitymacje osoby niepełnosprawnej. Niepełnosprawni mogą jedynie korzystać z przywileju parkowania na miejscach oznaczonych kopertą z międzynarodowym znakiem niepełnosprawności, wyznaczonych na stacjach benzynowych przy w/w drogach od warunkiem posiadania odpowiedniego oznakowania pojazdu.

Komunikacja kolejowa:

Do zniżek uprawnieni są wyłącznie posiadacze czeskich legitymacji osoby niepełnosprawnej (tzw. ZTP lub ZTP/P).

Komunikacja miejska w Pradze

Obywatelom państw UE w wieku do 6 i powyżej 65 lat, podróżującym stołecznymi tramwajami, metrem, autobusami miejskimi, przysługują bezpłatne przejazdy. W przypadku kontroli należy mieć z sobą ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Osoby w przedziale wiekowym od 60 do 65 roku życia mają zniżkę na przejazd komunikacją miejską w Pradze (za okazaniem dokumentu tożsamości w celu udokumentowania wieku) -  www.dpp.cz. W przypadku osób niepełnosprawnych bezpłatne przejazdy przysługują tylko posiadaczom czeskiej legitymacji osoby niepełnosprawnej.

W pozostałych czeskich miastach nie ma jednolitego systemu opłat za przejazdy komunikacją miejską.

Bilety wstępu do muzeów:

Ulgi w opłatach za wstęp muzeów przysługują: osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom, rencistom socjalnym, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom będącym obywatelami państw członkowskich UE.

Bilety wstępu do zamków:

Ulgi w opłacie za wstęp do zamków podlegających pod zabytki zarządzane przez NPU – Narodowy Instytut Zabytków, przysługuje osobom powyżej 65. roku życia. W pozostałych przypadkach można korzystać z ulgi za zgodą właściciela danego obiektu. Należy wcześniej sprawdzić czy w danym miejscu przysługują ulgi dla emerytów/rencistów.

Transport miejski w Pradze

Praga podzielona została na strefy (miasto Praga i regiony podmiejskie), w których obowiązują różne taryfy opłat za korzystanie z transportu publicznego. W zależności od celu podróży taryfę na bilety komunikacji miejskiej można sprawdzić na stronie: https://pid.cz/tarif-web/

lub w tabeli opłat za bilety krótko i długoterminowe: https://pid.cz/praha/?tab=1

Bilety komunikacji miejskiej można zakupić m. in.: w automatach biletowych na stacjach metra, punktach sprzedaży biletów miejskich przy stacjach metra, w automatach biletowych/terminalach bezdotykowych w niektórych autobusach i tramwajach, w niektórych kioskach ruchu, przez aplikację PID Lítačka; w autobusach podmiejskich - bezpośrednio u kierowcy.

Aktualna informacja o obowiązujących zniżkach dla podróżujących: https://pid.cz/slevy/

Informacja o przejazdach z bagażem i podróżowaniu ze zwierzętami: https://pid.cz/zavazadla-a-psi/

Podróż ze zwierzętami

Zwierzę domowe (pies, kot, fretka) może podróżować do Czech pod warunkiem że:

  • ma wszczepiony mikroczip (zgodnie z wymogami technicznymi określonymi w załączniku II do rozporządzenia UE w sprawie przemieszczania zwierząt domowych) albo czytelny tatuaż (wykonany przed 3 lipca 2011 r);
  • zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie;
  • posiada ważny europejski paszport dla zwierząt domowych (gdy podróżuje z państwa UE lub Irlandii Północnej do innego państwa UE lub Irlandii Północnej) lub unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia, gdy podróżuje z państwa niebędącego członkiem UE, które można uzyskać od każdego upoważnionego weterynarza. Paszport dla zwierząt domowych jest ważny przez całe życie zwierzęcia, jeżeli posiada ono ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Najbardziej aktualne materiały dla podróżujących ze zwierzętami domowymi są dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: Podróż ze zwierzętami towarzyszącymi w UE - zasady | Główny Inspektorat Weterynarii (wetgiw.gov.pl)

Cło

Towary można przewozić w takich ilościach, jakie są dozwolone w całej Unii Europejskiej.

Przepisy prawne

Leki, które są sprzedawane w krajach trzecich mogą być wwożone do Republiki Czeskiej tylko w ilości odpowiadającej potrzebom indywidualnym na czas trwania podróży. Wwóz substancji, preparatów i prekursorów uzależniających pochodzących z krajów UE w większej ilości jest możliwy tylko po uzyskaniu zezwolenia na przywóz z Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej  oraz zezwolenia na wywóz z kraju pochodzenia. Szczegółowe informacje dla osób fizycznych w tym zakresie zamieszcza i aktualizuje służba celnalink 

Podobnie jak w Polsce recepty wystawiane na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową są ściśle ewidencjonowane i specjalnie oznaczane. Ich skupywanie i wywóz jest nielegalny i karalny. Za pośrednictwem strony Urzędu Kontroli Leków Republiki Czeskiej pacjent może sprawdzić jakiego rodzaju recepty potrzebuje na dany lek o określonej dawce i jaką liczbę opakowań leku może tu legalnie zakupić.

W przypadku powzięcia wątpliwości o legalnym pochodzeniu recepty lub jej wadliwym sporządzeniu farmaceuta ma prawo odmówić realizacji zakupu. 

Urząd Kontroli Leków Republiki Czeskiej w wyniku przeprowadzonych kontroli ewiduje punkty nielegalnej sprzedaży leków:  

Posiadanie narkotyków na własny użytek (wykroczenie) jest w Czechach nielegalne, niezależnie od ilości. Podobnie jak: nieuprawniona produkcja i handel środkami odurzającymi i psychotropowymi oraz truciznami (np. pervitin), ich przechowywanie, niedozwolona uprawa roślin zawierających środek odurzający lub substancję psychotropową (np. marihuana), a także wytwarzanie i posiadanie przedmiotów służących do nielegalnej produkcji środków odurzających i psychotropowych oraz trucizn. Za ww. czyny Kodeks karny Republiki Czeskiej (40/2009 Dz.U.) przewiduje kary do kilkunastu lat pozbawienia wolności.  

Zasady wwozu i wywozu substancji uzależniających i zawierających ją preparatów regulują Ustawa nr 167/1998 Dz.U. o substancjach uzależniających (z późn. zm.)  oraz Rozporządzenie Rządu nr 463/2013 Dz.U. w sprawie wykazów substancji uzależniających (z późn. zm.) . (Pozostałe regulacje prawne dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej). 

Zasady wwozu i wywozu substancji uzależniających i zawierających ją preparatów regulują Ustawa nr 167/1998 Dz.U. o substancjach uzależniających (z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Rządu nr 463/2013 Dz.U. w sprawie wykazów substancji uzależniających (z późn. zm.). Pozostałe regulacje prawne dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej.

 

Przydatne informacje

Złotówki można wymienić w większości kantorów (směnárna) w Czechach. Ważne: kantory wymiany walut mają prawo pobierać opłatę od transakcji wymiany waluty, w wysokości do 28%. Informacja o tym podatku powinna znajdować się na tablicy wymiany walut.

Uwaga:
Bilety na atrakcje turystyczne i transport publiczny są ważne tylko po ich uprzednim skasowaniu. Prosimy mieć to na uwadze, gdyż podróż komunikacją miejską (autobus, tramwaj, metro) lub wejście na teren atrakcji turystycznych (np. kolejka na Petřin) z nieskasowanym biletem może skutkować nałożeniem mandatu, mimo zakupionego biletu.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}