W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Republika Czeska - zasady tranzytu i podróżowania

23.11.2021

UWAGA! Od 22 listopada obowiązuje nowe prawo zaostrzające zasady korzystania z hoteli, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych. Zgodnie z nowymi przepisami wyżej wymienione usługi są dostępne jedynie dla klientów posiadających zaświadczenie o zaszczepieniu lub przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie będzie już uznawany za wystarczający poza opisanymi poniżej wyjątkami. Polska znajduje się na liście krajów o wysokim zagrożeniu epidemicznym. Przed przekroczeniem granicy czeskiej należy wypełnić formularz lokalizacyjny: https://plf.uzis.cz/. Osoby niezaszczepione oraz bez zaświadczenia o przebyciu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni są zobowiązane do wykonania testu PCR (ważnego do 72h) przed przyjazdem do Czech. Tranzyt drogą lądową przez Czechy do 12h – podobnie jak dotychczas – odbywa się bez ograniczeń i nie wymaga wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

345

Osoby podróżujące z Polski do Czech, które ukończyły 12 rok życia, mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego - https://plf.uzis.cz/ , a ponadto:

  1. posiadania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej). Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski

lub

  1. posiadania zaświadczenia o odbyciu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (upłynęło nie więcej niż 180 dni)

lub

  1. posiadania negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72h) przed wjazdem do Czech, a następnie powtórzenia testu PCR pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Czechach (od wjazdu do RCZ do chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna, natomiast należy nosić maseczkę ochronną o standardzie FFP2 lub wyższym).

Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnieni są m. in.:

  • pracownicy transgraniczni (pendlerzy), studenci, uczniowie (wymagane zaświadczenie o nauce w RCZ),
  • dzieci do 12 roku życia włącznie,
  • osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h (UWAGA: w przypadku podróży drogą lotniczą, nawet na pobyt do 24h, obowiązują zasady jak powyżej),
  • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12h,
  • pracownicy transportu międzynarodowego,
  • zawodowi artyści i sportowcy.

Niezależnie od powyższego, w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych należy również posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu lub o przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie uprawnia już do korzystania z powyższych usług. Na zasadzie wyjątku testy PCR będą uznawane w przypadku: osób w wieku 12-18 lat, osób z udokumentowanymi przeciwskazaniami przeciwko przyjęciu szczepionki oraz osób, które przyjęły już jedną z dwóch dawek szczepionki lub takich, które przyjęły ostatnią dawkę w ciągu ostatnich 14 dni.

Lista wszystkich wyjątków i zasady wjazdu do Czech opublikowane zostały na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej: https://www.mzcr.cz/ochranne-opatreni-stanoveni-podminek-pro-vstup-na-uzemi-cr-s-ucinnosti-od-27-10-2021/

Informacje nt. powrotów do Polski z/przez Czechy aktualizuje Straż Graniczna RP: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny

Informacja na temat zasad wjazdu do Czech z krajów o niskim, średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 (oznaczonych kolorem zielonym, pomarańczowym, czerwonym i ciemnoczerwonym) jest stale aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia RCZ i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RCZ:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/

https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART

Aby ustalić zasady wjazdu do Czech z krajów oznaczonych kolorem zielonym, pomarańczowym, czerwonym lub ciemnoczerwonym należy zidentyfikować na mapie jakim kolorem oznaczony jest kraj wyjazdu, a następnie poddać się obowiązującym procedurom aktualizowanym na powyższych podstronach.

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ: https://koronavirus.mzcr.cz/. Uwaga: Istnieje konieczność zakładania maseczek zakrywających usta i nos w przestrzeni publicznej (typu co najmniej FFP2).

Z uwagi na wysoki poziom zachorowań prosimy o zachowanie rozwagi przy planowaniu podróży, a także rozważenie odłożenia wyjazdu w czasie do momentu poprawienia się sytuacji epidemicznej w Czechach.

Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Infolinia MSW RCZ: (+420) 974 820 680 (w. 3) Pn - Cz: 8:00 - 16:00, Pt: 8:00 - 12:00

Email MSW RCZ: cestovani.covid19@mvcr.cz

 

{"register":{"columns":[]}}