W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Republika Czeska - zasady tranzytu i podróżowania

13.01.2022

Osoby podróżujące do Czech muszą przed wjazdem posiadać ujemny wynik testu PCR (dotyczy każdego rodzaju środka lokomocji) - z obowiązku zwolnione są jedynie osoby zaszczepionych szczepionką przypominającą tzw. booster shot. Na zasadzie wyjątku, nadal możliwy jest tranzyt przez Czechy do 12 godzin oraz wjazd do Czech do 24 godzin transportem indywidualnym bez dodatkowych obostrzeń (bez testowania, bez formularza lokalizacyjnego). Szczegóły poniżej.

Komunikat

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię. Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z trudną i dynamiczną sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz jego nowymi wariantami MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd – pamiętaj, aby się koniecznie zaszczepić! Tylko w ten sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza Strefy Schengen.

Zapoznaj się tutaj ze szczegółowymi informacjami dot. zasad kwarantanny po powrocie do Polski.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

Polska została wpisana przez Republikę Czeską na listę państw o bardzo wysokim zagrożeniu epidemicznym. Osoby podróżujące z Polski do Czech, które ukończyły 12 rok życia, mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego - https://plf.uzis.cz/ , a ponadto:

1)     posiadania zaświadczenia o przyjęciu uzupełniającej dawki szczepionki na COVID-19, tzn. przypominającej (tzw. booster shot). Uwaga: w przypadku nieletnich w wieku 13-18 lat, wystarczające jest zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepienia lub jednej dawki w przypadku szczepionki jednodawkowej (14 dni w przypadku pełnego schematu szczepienia). Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski 

lub

2)     posiadania negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72h) przed wjazdem do Czech, a następnie powtórzenia testu PCR pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Czechach (od wjazdu do RCZ do chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna, natomiast należy nosić maseczkę ochronną o standardzie FFP2 lub wyższym). Wykonanie testu PCR wymagane jest także w przypadku osób nie posiadających trzeciej (przypominającej) dawki szczepienia oraz posiadających zaświadczenie o odbyciu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, tj. ozdrowieńców (upłynęło nie więcej niż 180 dni). W przypadku osób zaszczepionych  i ozdrowieńców, brak obowiązku powtórzenia testu pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Czechach.

 

Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnieni są m. in.:

 • pracownicy transgraniczni (pendlerzy), studenci, uczniowie (wymagane zaświadczenie o nauce w RCZ),
 • dzieci do 12 roku życia włącznie,
 • osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących transportem indywidualnym do 24h (UWAGA: w przypadku podróży drogą lotniczą oraz każdym innym transportem zbiorowym, nawet na pobyt do 24h, obowiązują zasady jak powyżej),
 • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12h,
 • pracownicy transportu międzynarodowego,
 • zawodowi artyści i sportowcy.

Niezależnie od powyższego, w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, w celu uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych należy posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu lub o przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie uprawnia już do korzystania z powyższych usług! Na mocy wyjątku testy PCR będą uznawane w przypadku: osób w wieku 12-18 lat, osób z udokumentowanymi przeciwskazaniami przeciwko przyjęciu szczepionki oraz osób, które przyjęły już jedną z dwóch dawek szczepionki lub takich, które przyjęły ostatnią dawkę w ciągu ostatnich 14 dni.

 

Uwaga: Zasady wjazdu do RCZ dla obywateli RCZ oraz osób z pobytem stałym lub długoterminowym w RCZ, mogą się różnić od powyższych zasad – osoby takie proszone są o zapoznanie się z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej: https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały dłużej niż 12 godzin w Republice Południowej Afryki, Namibii, Lesotho, Suazi, Zimbabwe, Botswanie, Zambii lub Mozambiku, mają zakaz wjazdu do Czech. Nie dotyczy to dzieci do lat 6, które nie uczęszczają do przedszkola/żłobka. Osoby posiadające zezwolenie na pobyt dłuższy niż 90 dni w Czechach mogą wjechać do Czech pod warunkiem:

 • wypełnienia formularza lokalizacyjnego
 • wykonania testu PCR max 72h przed przekroczeniem granicy
 • zarezerwowania testu PCR, który należy wykonać w ciągu 24h od przekroczenia granicy
 • wykonania testu PCR w ciągu 24h od przekroczenia granicy
 • poddania się izolacji po przyjeździe
 • wykonania kolejnego testu PCR między 10 a 14 dniem pobytu w Czechach
 • noszenia maseczki ochronnej o standardzie co najmniej FFP 2 minimum 14 dni od przyjazdu

 

 Lista wszystkich wyjątków i zasady wjazdu do Czech opublikowane zostały na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej:

https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

 

26 grudnia zakończył się w Czechach stan wyjątkowy, jednak w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się nowego wariantu OMIKRON pozostawiono w mocy niektóre. Lista wszystkich regulacji tutaj:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/12/Mimo%C5%99%C3%A1dn%C3%A9-opat%C5%99en%C3%AD-%E2%80%93-omezen%C3%AD-maloobchodn%C3%ADho-prodeje-zbo%C5%BE%C3%AD-a-poskytov%C3%A1n%C3%AD-slu%C5%BEeb-s-%C3%BA%C4%8Dinnost%C3%AD-od-26.-12.-do-28.-12.-2021-d%C3%A1le-od-3.-1.-2022.pdf

https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/11/Mimoradne-opatreni-stanoveni-podminek-navstev-v-azylovych-zarizenich-s-ucinnosti-od-29-11-2021.pdf

 

Informacje nt. powrotów do Polski z/przez Czechy aktualizuje Straż Graniczna RP: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny

 

Informacja na temat zasad wjazdu do Czech z krajów o niskim, średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 (oznaczonych kolorem zielonym, pomarańczowym, czerwonym i ciemnoczerwonym) jest stale aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia RCZ i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RCZ:

https://www.mzcr.cz/ochranne-opatreni-seznam-zemi-nebo-jejich-casti-s-nizkym-strednim-vysokym-a-velmi-vysokym-rizikem-vyskytu-onemocneni-covid-19-s-ucinnosti-od-29-11-2021/

https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART

 

Aby ustalić zasady wjazdu do Czech z krajów oznaczonych kolorem zielonym, pomarańczowym, czerwonym lub ciemnoczerwonym należy zidentyfikować na mapie jakim kolorem oznaczony jest kraj wyjazdu, a następnie poddać się obowiązującym procedurom aktualizowanym na powyższych podstronach.

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ: https://koronavirus.mzcr.cz/. Uwaga: Istnieje konieczność zakładania maseczek zakrywających usta i nos w przestrzeni publicznej (typu co najmniej FFP2).

Z uwagi na wysoki poziom zachorowań prosimy o zachowanie rozwagi przy planowaniu podróży, a także rozważenie odłożenia wyjazdu w czasie do momentu poprawienia się sytuacji epidemicznej w Czechach.

Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Infolinia MSW RCZ: (+420) 974 820 680 (w. 3) Pn - Cz: 8:00 - 16:00, Pt: 8:00 - 12:00

Email MSW RCZ: cestovani.covid19@mvcr.cz

 

ZALECA SIĘ:

 • zapoznanie się z aktualnymi informacjami publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej, stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.
{"register":{"columns":[]}}