Agnieszka Holland laureatką Nagrody Karola IV
15.01.2026
15 stycznia w Ratuszu Staromiejskim Agnieszka Holland otrzymała Nagrodę Karola IV. Polskiej reżyserce wręczyli ją prezydent Pragi Bohuslav Svoboda i rektorka Uniwersytetu Karola Milena Králíčková.
W laudacji Bohuslav Svoboda powiedział: „Agnieszka Holland należy do grona filmowców, którym udało się w filmie z wyczuciem, ale i bezkompromisowo poruszyć tematykę reżimów totalitarnych, indywidualnej odpowiedzialności i siły obywatelskiej odwagi. Jej związek z Pragą i czeskim środowiskiem nadaje tej nagrodzie niezwykły wymiar”.
Międzynarodową Nagrodę Karola IV ustanowiły w 1993 r. wspólnie czeska stolica Praga oraz Uniwersytet Karola w celu uhonorowania wybitnych postaci z Czech i z zagranicy w dziedzinie nauki, kultury i życia społecznego. W gronie nagrodzonych są m.in. wiolonczelista Mścisław Rostropowicz czy b. prezydent Niemiec Joachim Gauck.
Serdecznie gratulujemy!
Pełna relacja z uroczystości na: https://praha.eu/web/praha/w/primator-hl-m-prahy-a-rektorka-univerzity-karlovy-predali-prestizni-cenu-karla-iv-polske-reziserce-a-scenaristce-agnieszce-holland