W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II wojna światowa - nieznane historie niecodziennych bohaterów w Ogrodach Ambasady

03.07.2020

MK

2 lipca w ogrodach Ambasady odbyło się spotkanie wraz z wernisażem wystawy fotograficznej poświęconej akcji wyzwolenia i uratowania słynnych koni lipicańskich (Lipicáni) oraz koni arabskich, pochodzących ze stadniny Janów Podlaski. Konie pod koniec II wojny światowej znalazły się w czeskiej stadninie w miejscowości Hostouň u Domažlic (niedaleko Pilzna). Niemcy zamierzali je spalić. Akcja pod kryptonimem Operation Cowboy odbyła się w ramach działań wyzwoleńczych Pilzna, przez armię amerykańską w zachodnich Czechach w 1945 roku. Jest to dość nietypowa i mało znana historia z ostatnich dni II wojny światowej w Europie.

Spotkanie było również okazją do przypomnienia faktu, że od trzech lat w ogrodach Ambasady w Pradze stoją dwie rzeźby koni lipicańskich – zwracające uwagę przechodzących turystów - autorstwa czeskiej artystki Petry Vlachynskiej, które powstały w ramach Festiwalu  Sculpture Line, a miały na celu przypomnienie Operation Cowboy.

Spotkanie stało się również formą uroczystego pożegnania p. Marzeny Krajewskiej, radcy-minister Ambasady, która kończy swoją misję dyplomatyczną z dniem 31 lipca br., a która podczas swojego pobytu w Pradze organizowała liczne spotkania i wydarzenia w ramach dyplomacji publicznej i kulturalnej.

Wśród około 60 gości spotkania znaleźli się przedstawiciele MSZ Republiki Czeskiej, posłowie Izby Poselskiej oraz osoby reprezentujące środowiska kulturalne i naukowe.

Zdjęcia (4)