W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Republice Czeskiej

16.04.2021

1ostr

13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej delegacja polskich placówek dyplomatycznych, Rodziny Katyńskiej w Republice Czeskiej oraz polskich organizacji w Czechach złożyła hołd Polakom, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

 

Przy tablicach upamiętniających tragiczną śmierć 222 Polaków wywiezionych z terenów Zaolzia wieńce i kwiaty złożyła delegacja Rodziny Katyńskiej w Republice Czeskiej, pułk. Jarosław Przybysławski attaché wojskowy Ambasady RP w Pradze, Konsul Generalna RP w Ostrawie I. Wołłejko-Chwastowicz oraz przedstawiciele Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

 

Pamięć o Polakach wywiezionych z terenów Zaolzia pielęgnuje Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej. Organizacja założona została w marcu 1991 r. i liczyła prawie 160 członków, którymi byli głównie potomkowie żołnierzy i policjantów zamordowanych w Katyniu i Miednoje. Kierownictwo i członkowie Stowarzyszenia swoją pracę poświęcili nie tylko na udokumentowanie ofiar - dzisiaj lista ofiar wynosi ponad 500 osób -  https://www.rodzinakatynska.cz/historia-2/historia-slask-cieszynski/spis-ofiar-zbrodni-katynskiej/  ale zabiegali również o należyte ich upamiętnienie. To dzięki staraniom Rodziny Katyńskiej w Republice Czeskiej w kwietniu 2011 roku udało się zainstalować i uroczyście odsłonić w Czeskim Cieszynie trzy pamiątkowe tablice z 222 nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej.

 

Za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski, za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, długoletnim członkom Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej 16 kwietnia 2021 r. w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie wręczono wyróżnienia Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Medale „Pro Patria”  otrzymały pani Marie WITOSZKOVÁ,  Anna GRZEGORZOVÁ oraz Helena VITTOVÁ. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono pana Mieczysława WITOSZKA.

 

Zdjęcia (3)