W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody ofiar stalinizmu i nazizmu w Republice Czeskiej

24.08.2021

Mirov

W dniu 23 sierpnia br., z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Reżimów Totalitarnych, Konsul Generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz uczciła pamięć ofiar umęczonych przez niemieckich nazistów więźniów, składając wieniec pod pomnikiem w Mirovie (Kraj Ołomuniecki), gdzie znajduje się największa nekropolia polskich ofiar nazizmu w Republice Czeskiej. W okresie okupacji w Mirovie, z wyczerpania i choroby zmarło 670 osób, w tym 516 Polaków i 137 Czechów.

 

W 1938 r . więzienie w zamku w Mirovie przejęli niemieccy żołnierze, którzy zamienili je na pomocnicze więzienie brnieńskiego, prościejowskiego oraz ołomunieckiego gestapa. Po 1940 r. więzienie funkcjonowało jako „lecznica dla osób słowiańskiego pochodzenia chorych na płuca” gdzie nikogo nie leczono, lecz skazywano na powolną śmierć. W okresie okupacji w Mirovie zmarło 670 osób, w tym 516 Polaków i 137 Czechów. Pod koniec 1966 r. zadecydowano o likwidacji cmentarza i ekshumacji szczątków, które zostały umieszczone we wspólnej mogile nad którą został umieszczony pomnik, uroczyście odsłonięty 14 września 1967 r.

 

Zdjęcia (3)