W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spis ludności w Republice Czeskiej – podsumowanie rozmów on-line o poczuciu tożsamości, narodowości i polskości

12.04.2021

OLZA

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy cykl rozmów on-line o poczuciu tożsamości, narodowości i polskości w związku z odbywającym się obecnie w Republice Czeskiej Spisem Ludności 2021.

Organizatorem spotkań był Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Konsulat Generalny RP w Ostrawie oraz Ambasada RP w Pradze. Wsparcia medialnego udzieliła redakcja dziennika „Głos”, ukazującego się w Republice Czeskiej.

 

Projekt poruszył niezwykle ważne tematy, tak bliskie Polonii i Polakom zamieszkałym w Czechach, jak: poczucie więzi z krajem przodków, specyfika życia w środowisku wielonarodowym na styku dwóch kultur, a także edukacja i tożsamość dzieci i młodzieży, w kontekście problemu dwujęzyczności.  W rozmowach on-line uczestniczyli eksperci oraz nauczyciele akademiccy prowadzący badania naukowe nad rozmaitymi aspektami więzi Polonii i Polaków z krajem pochodzenia, na co dzień mieszkających za granicą.

 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z poszczególnych paneli, dostępną na kanale YouTube oraz w poniższych linkach:

  1. „Mało nas, dużo nas… O poczuciu więzi z krajem przodków” https://www.youtube.com/watch?v=7OuW8W7RzAs&t=137s
  2. „Życie na skrzyżowaniu kultur” https://www.youtube.com/watch?v=P1mSMINhwPc
  3. „Rozmowy na temat tożsamości z młodymi – czy potrzebujemy więzi z krajem przodków” https://www.youtube.com/watch?v=wsIYE2kbpH8

 

Dziękujemy wszystkim, którzy z uwagą wysłuchali dyskusji. Przypominamy, że ankieta Spisu Ludności w RCZ jest dostępna na stronie www.scitani.cz i dotyczy także Polaków zamieszkałych na stałe lub czasowo (pow. 90 dni) w Republice Czeskiej.