W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra Zbigniewa Raua w Republice Czeskiej

01.10.2020

– Moja dzisiejsza wizyta potwierdza bliskie relacje między Warszawą a Pragą, nawet w dobie pandemii COVID-19. Czechy pozostają strategicznym sąsiadem Polski – zaznaczył minister Rau w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Tomašem Petříčkiem.

MTP

Wśród głównych tematów rozmów znalazły się: zagadnienia dotyczące polityki bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO i Dziewiątki Bukaresztańskiej, jak również sytuacja na Białorusi, Rosji i Ukrainie, współpraca gospodarcza oraz elementy agendy europejskiej tj. rozszerzenie UE, negocjacje z Wielką Brytanią oraz kwestie migracyjne.

Ministrowie zgodnie podkreślili znaczenie bardzo dobrych relacji z partnerami w USA, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa europejskiego. W trakcie rozmów dwustronnych ministrowie omówili również perspektywy rozwoju wzajemnych relacji oraz przyszłość współpracy regionalnej w nowych warunkach międzynarodowych wywołanych przez COVID-19. Ponadto minister Rau kompleksowo wyjaśnił kwestię Kopalni Węgla Brunatnego Turów, starając się zachować konsensus między stronami. – Zgodziliśmy się co do tego, że niezależnie od kroków formalno-prawnych podjętych przez stronę czeską, istnieje możliwość zawarcia ugody między naszymi państwami – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Wizyta służyła także przeglądowi działań w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w kontekście sprawowania przez Polskę przewodnictwa (1 lipca 2020 – 30 czerwca 2021). – Grupa Wyszehradzka, która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie, wielokrotnie dowiodła swojej skuteczności. Dla Polski ten format współpracy stanowi kluczowy element wzmacniania pozycji regionu i naszych krajów w Europie – podsumował minister Zbigniew Rau, omawiając rezultaty dotychczasowych działań w ramach polskiej prezydencji w V4. W odniesieniu do  współpracy regionalnej rozmawiano również o Inicjatywie Trójmorza, która interesuje stronę czeską m.in. w kontekście rozwoju strategicznych projektów infrastrukturalnych.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Sebastian Indra / MSZ