W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Pełnomocnika rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka w Republice Czeskiej

01.06.2021

27-28 maja 2021 r. Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą uczestniczył w podsumowaniu kampanii promującej wpisywanie narodowości polskiej podczas spisu ludności.

Wizyta_min_Dziedziczaka_2021_c

Konferencja prasowa, zorganizowana została w nowo wyremontowanym pomieszczeniu Centrum Polskiego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Jej główni koordynatorzy: Michał Przywara, Mariusz Chybiorz  i Chrystian Heczko omówili poszczególne etapy, przedstawili wszystkie narzędzia oraz podsumowali jej ogólną ocenę. Kampania, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, była nowoczesną i profesjonalnie przygotowanym projektem promocji Polaków i polskich wartości. Dotarła do wszystkich grup Polaków w całej Republice Czeskiej i została zauważona też przez czeskich mieszkańców. Minister Jan Dziedziczak podziękował wszystkim zaangażowanym organizacjom za udział i pomoc w tym ważnym projekcie. 
Minister odwiedził również cztery domy Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, które na przestrzeni ostatnich lat otrzymały z rządu polskiego wsparcie finansowe na działalność inwestycyjną, tj.: MK PZKO w Lesznej Dolnej, w Bystrzycy, w Boconowicach i Mostach koło Jabłonkowa. W skład delegacji wchodzili: konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Juliusz Szymczak-Gałkowski oraz prezesi Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego – Helena Legowicz i Kongresu Polaków w RC – Mariusz Wałach.          
Projekty inwestycyjne w Lesznej Dolnej oraz Boconowicach były finansowane w 2020 roku z funduszy projektów na wsparcie infrastruktury polonijnej przez MSZ RP. Budynek w Bystrzycy oraz Mostach k. Jabłonkowa to przykład bardzo dobrego gospodarowania i pozyskiwania środków finansowych przez gospodarzy od władz samorządowych w ramach funduszy rozwojowych i projektów unijnych poprzez Euroregiony.  Przeprowadzone remonty są długofalowymi projektami inwestycyjnymi, które dzięki nowej strategii Ministerstwa Spraw Zagranicznych mogą być dalej kontunuowanie w kolejnych latach.
 

Zdjęcia (6)