W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Hradcu Kralove

22.11.2021

W dniu 22 listopada 2021 r. na Uniwersytecie w Hradcu Kralove odbyło się otwarcie wystawy plenerowej pt. „Republika Obu Narodów i historia pierwszej europejskiej konstytucji”.

230. rocznica Konstytucji 3 Maja 1

Wzięli w niej udział szefowie ambasad Polski i Litwy w Pradze, chargé d’affaires Antoni Wręga i ambasador Laimonas Talat-Kelpsza, wysłannik Swiatłany Cichanouskiej Dzianis Kuchynski, Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj oraz przedstawiciele uczelni: dr Jan Prouza, dziekan Wydziału Filozoficznego, dr Leona Stašová, prorektor ds. kontaktów zagranicznych oraz dr Jan Květina, autor koncepcji wystawy.

Przedstawiciele Polski i Litwy podkreślili w swoich wystąpieniach bezprawność reżimu Aleksandra Łukaszenki oraz jego agresywnych działań na granicach z Polską i Litwą i zaakcentowali rolę Cichanouskiej w reprezentowaniu białoruskiego społeczeństwa.

Dzianis Kuchynski, doradca do spraw zagranicznych liderki wolnej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, podkreślił, że walka o demokrację to długi i ciągły proces, składający się nie tylko z wielkich marszów, ale i z małych kroków. „Ta wystawa, którą przygotowaliśmy wspólnie z ambasadami Litwy i Polski, a której gospodarzem jest obecnie Uniwersytet Hradec Kralove, jest również ważnym wydarzeniem na naszej drodze do wolności. Wspiera, inspiruje i promuje ostateczne zwycięstwo” - powiedział Kuchynski.

Wspólna polsko-litewsko-białoruska wystawa została wcześniej zaprezentowana w Pradze, Brnie, Libercu i Ostrawie. W Hradcu Kralove można ją oglądać do 29 listopada br.

 

Fot: Ambasada Republiki Litewskiej w Pradze

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}