W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Idea konsultacji strategii RP z młodzieżą

Od lutego do listopada 2021 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej przeprowadził największe w historii Polski ogólnopolskie konsultacje publiczne. Wzięło w nich udział ok. 30 tys. młodych ludzi ze wszystkich regionów kraju oraz przedstawiciele polskiej młodzieży mieszkającej i studiującej za granicą. W ramach Konsultacji Pełnomocnik zorganizował cykl sesji warsztatowych – 16 konsultacji wojewódzkich, które wzbudziły olbrzymie zainteresowanie młodzieży.

Konsultacje miały na celu partycypacyjne wypracowanie założeń Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia. Przed każdą z sesji konsultacji wojewódzkich odbywała się regionalna konferencja prasowa poświęcona zaproszeniu do udziału w projekcie wszystkich młodych mieszkańców danego regionu.

Młodzież uczestnicząca w Konsultacjach prowadziła pogłębione dyskusje w ramach sześciu głównych obszarów tematycznych:

  • Edukacja i szkolnictwo wyższe;
  • Rynek pracy i przedsiębiorczość;
  • Społeczeństwo obywatelskie i kultura;
  • Polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa;
  • Zdrowie i sport;
  • Ekologia i klimat.

W trakcie każdej konferencji konsultacyjnej uczestnicy byli dzieleni na tzw. „pokoje robocze”, które stanowiły odzwierciedlenie wybranych przez nich obszarów tematycznych. W ramach pracy w grupach następowała analiza obecnej sytuacji młodzieży w formule „burzy mózgów”. Każdy uczestnik miał równy dostęp do głosu i dowolność wskazywania tematów w ramach danego obszaru. Następnie, po dokonaniu analizy, młodzi dalej pracowali w zespołach, tym razem w celu sformułowania rekomendacji i rozwiązań dotyczących określonych obszarów. Prace w poszczególnych pokojach koordynowali moderatorzy – młodzi społecznicy, głównie członkowie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem lub przedstawiciele lokalnych środowisk młodzieżowych.

Kluczowym etapem każdej konferencji konsultacyjnej było przedstawienie wniosków z prac w powołanych wcześniej zespołach. Osobami reprezentującymi zespoły były najbardziej aktywne osoby uczestniczące w ich pracach i prowadzonej dyskusji. Osoby te prezentowały wnioski, pomysły i propozycje w gronie wszystkich uczestników Konsultacji. 

Efektem pracy młodzieży uczestniczącej w konferencjach konsultacyjnych jest diagnoza aż 7170 potrzeb i problemów dotyczących stanu obecnego oraz aż 4695 propozycji rozwiązań. Na podstawie zgłoszonych postulatów i w oparciu o konsultacje z ekspertami oraz właściwymi kompetencyjnie resortami i instytucjami Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej przygotował projekt Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia na lata 2022-2033. Wiele pomysłów proponowanych przez młodzież jest realizowanych niezwłocznie np: reforma nauczania przedsiębiorczości, wprowadzenie edukacji ekologicznej i klimatycznej do szkół czy stworzenie Funduszu Młodzieżowego.

W części regionów ilość chętnych do udziału w Konsultacjach była na tyle duża, że ze względów technicznych organizatorzy byli zmuszeni zrobić dla danego województwa kilka konferencji konsultacyjnych jednego dnia. W sumie odbyło się następujące 25 sesji:

  1. Województwo mazowieckie – 25 lutego 2021 roku;
  2. Województwo dolnośląskie – 11 marca 2021 roku;
  3. Województwo zachodniopomorskie – 25 marca 2021 roku;
  4. Województwo pomorskie – 15 kwietnia 2021 roku;
  5. Województwo kujawsko-pomorskie – 27 kwietnia 2021 roku;
  6. Województwo warmińsko-mazurskie – 18 maja 2021 roku; 
  7. Województwo opolskie – 8 czerwca 2021 roku;
  8. Województwo śląskie – 23 września 2021 roku (cztery sesje);
  9. Województwo podlaskie – 5 października 2021 roku;
  10. Województwo podkarpackie – 12 października 2021 roku (trzy sesje);
  11. Województwo lubuskie – 21 października 2021 roku;
  12. Województwo łódzkie – 28 października 2021 roku (trzy sesje);
  13. Województwo małopolskie – 4 listopada 2021 roku;
  14. Województwo świętokrzyskie – 9 listopada 2021 roku (dwie sesje);
  15. Województwo wielkopolskie – 16 listopada 2021 roku (dwie sesje);
  16. Województwo lubelskie – 25 listopada 2021 roku.
{"register":{"columns":[]}}