W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Burundi

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

  • prowincji Citiboke i Bubanza, w szczególności wzdłuż granicy z Demokratyczną Republiką Konga i Rwandą;

  • północnej części prowincji Kayanza;

  • północno-wschodniej części prowincji Bujumbura Rural, wzdłuż granicy z DRK;

  • Parków Narodowych Kibira i Ruvubu.

Zalecamy rezygnację z podróży, które nie są konieczne, na pozostałe terytorium Burundi, w tym do stolicy kraju – Budżumbury.

Sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta i nie można wykluczyć nagłej jej eskalacji. W nieodległej przeszłości dochodziło w Burundi do krwawych zamieszek i starć z siłami zbrojnymi.

Na obszarach przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i częściowo z Rwandą dochodzić może do starć sił zbrojnych z rebeliantami i przemytnikami. W parkach narodowych dochodziło w przeszłości do operacji sił zbrojnych.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych.

W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (kradzieże pieniędzy, szczególnie podczas pobierania gotówki w bankomatach, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Należy unikać poruszania się po zmroku. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców pracujących w instytucjach pomocowych i przedstawicielstwach firm zachodnich. Zaleca się unikanie zgromadzeń, w szczególności o charakterze politycznym.

W obliczu zaplanowanych na maj 2020 r. wyborów mogą zdarzyć się protesty, zwłaszcza w Budżumburze. Istnieje też ryzyko przeistoczenia się takich manifestacji w zamieszki, a co za tym idzie – reakcji sił porządkowych. W związku z tym odradzamy podróże do Burundi w okresie kampanii wyborczej i samych wyborów. Sugerujemy przesunięcie ich na okres powyborczy, gdy ukonstytuuje się nowy rząd, co powinno zakończyć trwający w kraju kryzys polityczny.

W związku z brakiem polskiej placówki na terytorium Burundi, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje również o zgłaszanie Państwa podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Burundi. O wizę do Burundi należy ubiegać się za pośrednictwem Ambasady Burundi w Moskwie, która jest placówką akredytowaną na Polskę. Nie ma możliwości uzyskania wizy na przejściu granicznym.

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z terytorium Burundi. Koszt wizy to 70€ za wizę jednokrotnego i 90€ za wizę wielokrotnego wjazdu.

Czas rozpatrywania wniosku wizowego to ok. 15 dni. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ambasady Burundi w Moskwie (http://burundiemb.ru/visas/).

Zdrowie

Przed planowaną podróżą zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Obowiązuje zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej febrze. Potwierdzenie szczepienia może być wymagane już w momencie aplikowania o wizę.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie).

Odradza się kąpiele w rzekach i jeziorach ze względów epidemiologicznych i bezpieczeństwa.

Opieka medyczna jest na niskim poziomie i ma ograniczony zasięg. Zastrzeżenia budzi stan higieny, profesjonalizm świadczonych usług oraz zaopatrzenie w leki i środki sanitarne.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch prawostronny. W całym kraju powszechne są drogowe punkty kontrolne, w których policja ma prawo przeszukiwać pojazdy.

Drogi asfaltowe są generalnie dość dobre. Drogi w rejonach górskich są niebezpieczne dla kierowców nieprzyzwyczajonych do warunków jazdy w Afryce (wiele osób i zwierząt na poboczach, krótkie, intensywne deszcze, nagłe zmiany nawierzchni, brak przewidywalności zachowań innych uczestników ruchu drogowego).

Zaleca się podróżowanie pojazdem z napędem na cztery koła. Pora deszczowa znacznie utrudnia przemieszczanie się po kraju, drogi mogą być blokowane osuwającym się gruntem. Zaleca się zabieranie w podróż nawet kilku zapasowych opon.

Odradza się korzystanie z transportu zbiorowego (minibusy, taksówki) z uwagi na zły stan techniczny pojazdów, słabe wyszkolenie kierowców i częste wypadki.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są zabronione, a kary za łamanie tych przepisów są bardzo surowe.

Homoseksualizm jest nielegalny od 2009 r. Współżycie z osobą tej samej płci jest zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

W Bużumburze i kilku innych miejscowościach Burundi przebywają polscy misjonarze i siostry zakonne.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}