W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Malawi

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Malawi zostały nawiązane 10 lipca 1992 r.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Wkrótce po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych chargé d'affaires a.i. RP w Harare złożył w 1994 r. wizytę roboczą w Malawi. Przyjmowany był przez prezydenta B. Muluzi. W 2005 r. został akredytowany w Polsce pierwszy ambasador Malawi. Do 2008 r. Polskę w Malawi reprezentowała Ambasada RP w Harare, po jej likwidacji funkcję tę przejęła Ambasada RP w Pretorii, a w 2017 r. Malawi zostało objęte kompetencją terytorialną nowo utworzonej Ambasady RP w Dar es Salaam. W 2018 r. – przy okazji składania listów uwierzytelniających – z prezydentem Peterem Muthariką spotkał się ambasador Krzysztof Buzalski. Odbył również wizytę u ministra spraw zagranicznych, Emmanuela Fabiano. Siedzibą placówki malawijskiej akredytowanej na Polskę jest Berlin.                                                                                                   

Współpraca rozwojowa

Projekty rozwojowe prowadzone przez Ambasadę

Polskie placówki zagraniczne mogą samodzielnie lub we współpracy z miejscowymi partnerami realizować projekty rozwojowe. Projekty te służą poprawie warunków życia grup najmniej uprzywilejowanych społecznie i tworzeniu lepszych perspektyw na przyszłość. Priorytetowym celem projektów jest realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju. Wsparcie jest kierowane przede wszystkim do dzieci i kobiet, w szczególności pod kątem eliminacji ubóstwa, zapewnienia dostępu do edukacji i poprawy opieki zdrowotnej. Projekty obejmują zarówno niewielkiej skali inwestycje w infrastrukturę (tzw. projekty „twarde", np. remont obiektów, budowę studni, zakup wyposażenia), jak i różnego rodzaju szkolenia dla miejscowych społeczności (tzw. projekty „miękkie").

Mimo stosunkowo niewielkich budżetów, inicjatywy te wyróżniają się dużym oddziaływaniem na beneficjentów i efektywnością kosztową. Pomoc dociera bezpośrednio do grup najbardziej potrzebujących wsparcia. Projekty są przygotowywane i inicjowane na szczeblu lokalnym, uwzględniają rzeczywiste zapotrzebowanie na wsparcie oraz miejscowe realia społeczno-kulturowe. Obsługa projektów nie generuje dodatkowych kosztów administracyjnych, gdyż odpowiadają za nią placówki dyplomatyczne w ramach swoich obowiązków. Dzięki temu cała kwota przeznaczona na realizację danego projektu trafia bezpośrednio do beneficjentów.

Projekty rozwojowe zgłaszane w systemie małych grantów są realizowane samodzielnie przez polskie placówki zagraniczne lub też we współpracy z miejscowymi partnerami. Najczęściej są nimi lokalne organizacje pozarządowe, instytucje użyteczności publicznej oraz władze lokalne. Ważnym partnerem pozostają także misje katolickie, które od lat, poza działalnością religijną, wdrażają projekty służące poprawie warunków życia miejscowej ludności.

Za realizację projektów od strony organizacyjnej, finansowej i sprawozdawczej odpowiadają placówki zagraniczne. Inicjatywa projektowa wychodzi jednak od miejscowych partnerów lub beneficjentów, którzy odpowiadają za właściwe wykorzystanie udzielanego wsparcia, a także utrzymanie rezultatów projektów po zakończeniu finansowania przez stronę polską. Pomysłodawcy projektów przedstawiają swoje propozycje właściwym miejscowo placówkom, które następnie po wyborze najbardziej wartościowych inicjatyw, zgłaszają wnioski projektowe do zatwierdzenia przez Centralę MSZ w Warszawie. Projekty mogą być realizowane we wszystkich krajach rozwijających się znajdujących się na liście biorców Oficjalnej Pomocy Rozwojowej prowadzonej przez Komitet Pomocy Rozwojowej OECD.

Jak uzyskać dofinansowanie na projekt?

Środki w ramach funduszu rozdysponowywane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach corocznego naboru, do którego projekty zgłaszane są przez polskie ambasady. 

Podmioty uprawnione do składania propozycji projektów (aplikanci) to: 

  •  lokalne organizacje pozarządowe,
  • międzynarodowe organizacje pozarządowe z siedzibą poza terytorium RP,
  • misje katolickie oraz inne organizacje wyznaniowe,
  • instytucje użyteczności publicznej,
  • administracja na szczeblu lokalnym i centralnym,
  • środki społecznego przekazu.

Wnioski składane do Ambasady RP w Dar es Salaam muszą dotyczyć jednego z wybranych sektorów wsparcia: 

  •  edukacja oraz aktywizacja zawodowa i społeczna,
  • ochrona środowiska,
  • ochrona zdrowia.

Projekty powinny być realizowane w jednym z krajów akredytacji placówki: Burundi, Komory, Malawi, Rwanda, Tanzania.

Wnioski dotyczące projektów na kolejny rok należy składać w Ambasadzie do końca grudnia danego roku, tj. poprzedzającego ten, w którym zamierza się realizować projekt i wydatkować fundusze. Projekty powinny opiewać na maksymalnie 35.000 USD. Wdrożenie projektu musi zostać zakończone do 31 grudnia danego roku.

Środki są przekazywane w formie refundacji (na podstawie przedstawionych faktur) a nie dotacji.

Zainteresowani złożeniem projektu proszeni są o wypełnienie noty koncepcyjnej (TRZEBA PODLINKOWAĆ NOTĘ) i wysłanie jej na adres: daressalaam.amb.sekretariat@msz.gov.pl 

Placówka zastrzega sobie możliwość udzielenia odpowiedzi tylko na wybrane zgłoszenia. W przypadku wstępnej akceptacji noty koncepcyjnej, udostępnimy możliwość złożenia pełnego formularza projektowego, który zostanie następnie przekazany do oceny przez MSZ. Wyniki naboru ogłaszane są każdorazowo do końca maja.

Dodatkowe informacje na temat konkursu mogą pojawić się w aktualnościach ambasady.

Więcej informacji znajduje się na stronie Polskiej pomocy.

{"register":{"columns":[]}}