W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dżibuti

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na pogranicze Dżibuti z Somalią i z Erytreą. W ostatnich latach dochodziło do starć granicznych pomiędzy Dżibuti a Erytreą. Sytuacja pomiędzy oboma państwami pozostaje napięta.

Na pozostałym terytorium Dżibuti, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Na terytorium Dżibuti występuje istotne zagrożenie terrorystyczne.

Na północy kraju istnieje zagrożenie napadami rabunkowymi ze strony lokalnych grup przestępczych. Odradza się jakiekolwiek podróże drogą lądową na północ od miejscowości Tadjoura i Obock.

Zagrożenie piractwem na wodach Zatoki Adeńskiej znacznie się zmniejszyło, niemniej zaleca się sprawdzenie najnowszych informacji i ostrzeżeń przed każdą wycieczką morską.

Kradzieże są zjawiskiem dość powszechnym w Dżibuti, dlatego nie zaleca się spacerowania po mieście po zapadnięciu zmroku.

Zalecana jest ostrożność w wykonywaniu zdjęć w stolicy kraju, w szczególności w okolicach portów, baz wojskowych i urzędów państwowych - fotografowanie tych obiektów jest w Dżibuti zakazane i zagrożone aresztem.

Podróżowanie samochodem poza miasta w nocy jest niebezpieczne ze względu na częste kolizje drogowe powodowane przez nieoświetlone pojazdy oraz swobodnie spacerujące po drogach zwierzęta. Na głównych drogach policja sporadycznie zatrzymuje podróżujących w celu sprawdzenia dokumentów.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Wjazd

Obywatele polscy udający się do Dżibuti muszą mieć wizę turystyczną wystawioną na okres 30 dni.

Brak przedstawicielstwa tego kraju w Warszawie. Istnieje możliwość otrzymania wizy w Ambasadzie Dżibuti w Paryżu. Obywatele polscy planujący podróż do Dżibuti z Etiopii mogą ubiegać się również o wizę w Ambasadzie Dżibuti w Addis Abebie. W tym celu konieczne jest przedstawienie w Ambasadzie Dżibuti w Addis Abebie listu z miejscowej Ambasady RP (wystawiany od ręki pod warunkiem wcześniejszego umówienia się). Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. W przypadku osób małoletnich niezbędna jest pisemna zgoda rodziców na wyjazd lub list z Ambasady RP. Opłata lotniskowa przy wylocie z kraju wynosi 20 USD.

Obowiązek meldunkowy dotyczy cudzoziemców przebywających w Dżibuti ponad 30 dni.

Ubezpieczenie

Nie ma przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń osobowych. Właściciele samochodów muszą wykupić obowiązkowe ubezpieczenie typu OC. Zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek choroby i nieszczęśliwych wypadków oraz na ewentualność medycznej ewakuacji drogą lotniczą w sytuacjach zagrażających życiu.

Zdrowie

Cholera oraz zatrucia pokarmowe to najczęstsze schorzenia obcokrajowców w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem.

W Dżibuti, szczególnie poza stolicą, w okresie pory deszczowej (grudzień-maj) występuje zagrożenie malarią oraz gorączką tropikalna denga. Zaleca się profilaktykę przeciwko malarii oraz pilny kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów grypopodobnych.

Przed wyjazdem do Dżibuti należy się upewnić o wymaganych szczepieniach. Zalecane są szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, polio i zapaleniu opon mózgowych. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W kraju występuje gruźlica. W Dżibuti dostępna jest jedynie prywatna opieka medyczna, a na prowincji często brak jest opieki lekarskiej. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 40 USD, za dobę w szpitalu prywatnym trzeba zapłacić ponad 100 USD. Większość leków jest dostępna, ale bardzo droga.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów. Należy upewnić się, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie typu OC. W Dżibuti obowiązuje ruch prawostronny. Drogi pomiędzy stolicą a Tadjoura, Galafi (przejście graniczne z Etiopią), Ali Sabieh i Guelile (przejście graniczne z Etiopią), Dikhil oraz Loyada (przejście graniczne z Somalilandem) są pokryte asfaltem. Pozostałe, w szczególności na północy kraju, to drogi szutrowe i piaskowe. Nie należy podróżować nieutwardzonymi drogami bez wcześniejszego upewnienia się, czy są one przejezdne i bezpieczne.

Cło

Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Restrykcje celne nie różnią się od powszechnie stosowanych.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Kartą kredytową można płacić tylko w niewielu miejscach, w tym w kilku międzynarodowych supermarketach w stolicy kraju, gdzie można kupić podstawowe towary importowane z Francji.

W mieście Dżibuti jest kilka bankomatów obsługujących karty Visa i Mastercard. Wygodnie jest jednak posiadać gotówkę w USD lub EUR albo międzynarodowo uznane czeki podróżne (travellers-cheques). Wymiana gotówki możliwa jest w kantorach, lub u handlarzy ulicznych, każdorazowo należy jednak upewnić się co do autentyczności banknotów. W przypadku dolarów amerykańskich, w miejscach wymiany waluty, w tym również w hotelach, akceptowane są tylko banknoty nie starsze niż z 2003 r.

Koszty utrzymania w Dżibuti, w tym ceny hoteli i restauracji międzynarodowych należą do najwyższych na świecie. W przypadku hoteli i jadłodajni lokalnych standard i ceny są znacznie niższe.

Karty SIM do telefonu komórkowego można zakupić w kilku biurach miejscowego telecomu. Karty z jednostkami telefonicznymi dostępne są w większości sklepów.

Dżibuti jest krajem w przeważającej mierze muzułmańskim, dlatego zaleca się ubiór skromny, nie odsłaniający nadmiernie ciała. Dniem wolnym od pracy jest piątek, ale należy mieć na uwadze, że urzędy w praktyce przestają funkcjonować już od pory lunchu w czwartek.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.