W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sudan Południowy

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Sudanem Południowym zostały nawiązane 31 stycznia 2013 r.

Współpraca polityczna

W okresie III RP przedstawiciel władz RP, podsekretarz stanu w MSZ Krzysztof Stanowski brał udział w uroczystości ogłoszenia niepodległości Sudanu Południowego 9 lipca 2011 r. Dwustronne stosunki dyplomatyczne oficjalnie nawiązano 31 stycznia 2013 r. W Sudanie Południowym jest akredytowany ambasador RP w Addis Abebie. 18 września 2017 r., podczas 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, doszło do spotkania ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych Sudanu Południowego Dengiem Alor i z wiceprezydentem Tabanem Deng Gai. Od stycznia 2018 r. Polska przewodniczy pracom Komitetu Sankcyjnego ds. Sudanu Płd. w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Współpraca ekonomiczna

Wymiana handlowa Polski i Sudanu Płd. utrzymuje się na niskim poziomie, ok. 500 tys. USD rocznie. Obszarem o dużym potencjale współpracy jest sektor IT.

Instytucje polskie działające na terenie Sudanu Południowego

Pomoc humanitarną w Sudanie Południowym świadczy Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), które wspiera Centrum Dożywania w Gordhim. Uchodźcom z Sudanu Południowego pomocą służą też wspierane przez PCPM kliniki w Ugandzie: w Oraba, Koboko i Kuluba.

{"register":{"columns":[]}}