W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Unia Afrykańska

Unia Afrykańska została utworzona 9 lipca 2002 r. podczas szczytu w Durbanie, w RPA. Unia przejęła kompetencje Organizacji Jedności Afrykańskiej, która działała w latach 1963-2002 i stawiała sobie za zadanie integrację polityczną i ekonomiczną kontynentu, a także wspieranie dążeń niepodległościowych i propagowanie idei panafrykanizmu.

W obliczu nowych wyzwań dla społeczeństw Afryki, biorąc pod uwagę dokonane przemiany polityczne, a także głosy krytyki wobec funkcjonowania OJA, liderzy państw członkowskich zdecydowali w 1999 r. o powołaniu nowej struktury.

Siedziba Unii Afrykańskiej (UA) znajduje się w Addis Abebie, w Etiopii. W skład organizacji wchodzi 55 państw, a podstawą prawną jej działań jest Akt Ustanawiający z 11 lipca 2000 r. oraz Protokół Uzupełniający z 2 lutego 2003 r. Statutowe organy Unii Afrykańskiej to: Zgromadzenie Unii, Rada Wykonawcza, Parlament Panafrykański, Komitet Stałych Przedstawicieli, Wyspecjalizowane Komitety Techniczne, Komisja Unii Afrykańskiej, Trybunał Sprawiedliwości, Rada Ekonomiczna, Społeczna i Kulturalna oraz Instytucje Finansowe. Powołano także Radę Pokoju i Bezpieczeństwa, która ma za zadanie zapobiegać konfliktom i rozwiązywać je, prowadzić misje pokojowe i stabilizacyjne. Polskę przy Unii Afrykańskiej reprezentuje Ambasador RP w Etiopii. 

Polska w Unii Afrykańskiej

Przedstawiciele UA kilkukrotnie gościli w Polsce, m.in. podczas Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna w Katowicach. Wiceminister MSZ była obecna na szczytach UA w 2016 i 2017 r. W maju 2017 r. na forum UA po raz pierwszy w historii wystąpił Prezydent RP, Andrzej Duda.

Relacje gospodarcze między Polską a państwami członkowskimi Unii Afrykańskiej są zróżnicowane. Najwięksi partnerzy to RPA, Maroko i Algieria, a obroty handlowe z kontynentem afrykańskim w ogóle siegają 4,4 mld EUR. Ciekawą inicjatywą, która może wpłynąć na zwiększenie obrotów handlowych między partnerami europejskimi i UA jest Umowa o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego Handlu (AfCFTA), podpisana w marcu 2018 r. w Kigali.

Linki:

Umowy z zakresu handlu w ramach Unii Afrykańśkiej

{"register":{"columns":[]}}