W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Egipt

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

  • na półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk),
  • na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem,
  • do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam),
  • do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii); uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii polecamy odbywać tylko autostradą Alexandria Desert Road),
  • do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: zalecamy informowanie policji turystycznej o planowanych, indywidualnych podróżach do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel.

Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy. Możesz się spodziewać wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej (np. urzędów, muzeów). Władze mogą aresztować ludzi pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

W Egipcie występuje wysokie zagrożenie terroryzmem. Zachowaj ostrożność zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Mogą się zdarzyć także ataki na lotniska, samoloty oraz autobusy przewożące turystów.

Jeśli planujesz wakacje w Egipcie, zalecamy wyjazd grupowy, organizowany przez certyfikowane biura podróży, które mają własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów. Upewnij się, że pobyt spędzisz w strzeżonym obiekcie, który ma także ochronę przyległej plaży. Podróże ogranicz do miejscowości turystycznych. Unikaj poruszania się wieczorem i nocą poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Pamiętaj o ubezpieczeniu, które pokrywa pełne koszty pobytu w szpitalu. Bez odpowiedniego ubezpieczenia możesz być zmuszony do opłacenia na miejscu bardzo wysokich kosztów opieki lekarskiej.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd

Aby wjechać do Egiptu, musisz mieć wizę. Obywatel Polski może przed przyjazdem do Egiptu starać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub elektronicznie przez stronę internetową.

Obywatel RP posługujący się paszportem dyplomatycznym nie może starać się o wizę na lotnisku w Egipcie ani drogą elektroniczną. Przed planowaną podróżą musi wystąpić z wnioskiem o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym.

Opłaty za wizę do Egiptu wynoszą 25 USD (wiza jednokrotna) i 60 USD (wiza wielokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na 30 dni. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do Egiptu. Jeśli Twój paszport się uszkodzi lub go stracisz, powinieneś:

  • zgłosić ten fakt na policję,
  • zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego,
  • wystąpić do tutejszego urzędu MSW (Kair, Abbasiya), aby dostać potwierdzenie wjazdu do Egiptu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna przez 7 dni. Nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Warto wiedzieć, że polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują niektóre koszty leczenia. Dlatego unikaj polis najtańszych i z ograniczoną ofertą. Doradzamy wykupienie polisy, która obejmuje wiele usług. Firma ubezpieczeniowa musi np. pokryć koszty hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie), leczenia choroby przewlekłej (np. układu krążenia, nowotworu, epilepsji), psychicznej lub skutków biernego uczestnictwa w aktach terroru.

Gdy wybierasz polisę ubezpieczeniową, weź również pod uwagę atrakcje, z których planujesz korzystać w Egipcie. Standardowa polisa nie obejmuje bowiem kosztów, które wynikną z wypadków np. podczas nurkowania ze specjalistycznym sprzętem, surfingu, windsurfingu, jazdy quadem, skuterem wodnym lub lotu balonem.

Jeśli zachorujesz, koniecznie skontaktuj się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia), zanim udasz się do lekarza. Skonsultuj z ubezpieczycielem cenę i zakres leczenia, by potem nie odmówił pokrycia kosztów.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.

Przebywając w Egipcie, przestrzegaj podwyższonych zasad higieny: często myj ręce, pij wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myj owoce i warzywa. Bądź szczególnie ostrożny podczas jedzenia, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, ponieważ możesz mieć zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli zauważysz pierwsze objawy takich zaburzeń, idź do lekarza lub kup leki. W lokalnych aptekach można je kupić bez recepty, a ceny są stosunkowo niskie.

Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. W Egipcie znajdują się liczne, bardzo drogie przychodnie i szpitale o renomie międzynarodowej. Funkcjonuje też sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w których poziom usług odbiega od norm europejskich.

Jeśli nie masz własnych środków finansowych, nie będziesz mógł skorzystać z żadnej opieki lekarskiej.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Egipcie. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kairze nie ma ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Egiptu. Egipskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o tym, czy dane leki mogą być przewiezione na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Egipcie.

Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Egiptu w Warszawie. Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.

Informacje dla kierowców

Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Jest to jednak czasochłonny proces. Można prowadzić pojazdy na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Zalecamy wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt to państwo, w którym dochodzi do bardzo wielu wypadków w ruchu drogowym.

Cło

Egipskie przepisy celne są podobne do ogólnie przyjętych w Europie. Bez zgody władz celnych nie można wywozić z Egiptu większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków. Grozi za to konfiskata oraz grzywna. Do Egiptu można wwozić waluty obce. Nie trzeba w tym celu wypełniać deklaracji celnej, jeśli ich wartość nie przekracza 10 000 USD. Bez zgłaszania służbom celnym można wywieźć z Egiptu tę samą kwotę w USD (ewentualnie jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5000 EGP. Podróżnym indywidualnym, których nie obejmują specjalne umowy, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Przepisy prawne

Za przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), ich sprzedawanie lub zażywanie grożą bardzo surowe kary, nawet kara śmierci. Za środek halucynogenny uważany jest również mak, którego nie wolno wwozić do Egiptu.

W Egipcie obowiązuje całkowity zakaz wwożenia oraz posiadania wszystkich typów dronów, nawet najmniejszych. Władze traktują je jako sprzęt specjalny. Dron może zostać skonfiskowany, a jego właściciel aresztowany. W związku z tym, że obowiązuje stan wyjątkowy, władze egipskie mają większe możliwości oskarżenia cudzoziemca o np. fotografowanie obiektów państwowych lub szpiegostwo. Władze egipskie nie pozwalają wwozić dronów osobom indywidualnym. O ewentualną zgodę można pytać w Ambasadzie Egiptu w Warszawie. Wydaje ją egipskie ministerstwo obrony narodowej. O zgodę trzeba starać się przed wyjazdem do Egiptu.

Nie wolno wywozić z Egiptu przedmiotów o wartości zabytkowej, czyli wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp. Za takie postępowanie grożą kary.

Homoseksualizm jest nielegalny. Za uprawianie seksu między mężczyznami grozi długoletnie pozbawienia wolności.

Obyczaje, religia

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to kraj muzułmański i szanować sposób życia jego mieszkańców. Oznacza to np. zwracanie uwagi na ubiór, w którym pokazujemy się na ulicy. Nie zalecamy więc – poza obiektami turystycznymi – noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z miejscową ludnością kobiety powinny mieć ubranie, które zakrywa ramiona i nogi do kolan. Kobiety bez towarzystwa mężczyzn mogą narazić się na zaczepki.

Nie wolno fotografować obiektów rządowych (np. posterunków wojskowych, policyjnych, rezydencji dostojników państwowych), a także obiektów infrastruktury (np. mostów i portów).

Przydatne informacje

Dni urzędowo wolne od pracy to piątek i sobota. W Egipcie mieszka dziesięciomilionowa mniejszości chrześcijańska (Koptowie). Z tego powodu również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W skróconych godzinach urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan.

Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.