W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Egipt

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Egiptem zostały nawiązane w 1927 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny
Egipt należy do głównych partnerów polityczno-gospodarczych Polski wśród krajów arabskich. Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1927 r. Polska brała udział w misji sił pokojowych ONZ na Synaju w latach 1973-80 (UNEF), dając tym samym wyraz politycznego poparcia dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Współpraca polityczna w okresie III RP
W 1992 r. z wizytą w Egipcie przebywał prezydent Lech Wałęsa, a w 2008 r. wizytę w Polsce złożył prezydent Husni Mubarak.

Współpraca ekonomiczna

Wymiana towarowa między Polską a Egiptem od kilku lat systematycznie rośnie. W 2018 r. wyniosła ona 452,6 mln USD. Najczęściej eksportowanymi polskimi produktami są: urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty pochodzenia roślinnego, produkty przemysłu chemicznego, środki transportu, produkty pochodzenia zwierzęcego, tworzywa sztuczne. W polskim imporcie z Egiptu przeważają: materiały i wyroby włókiennicze, wyroby z metali nieszlachetnych, wyroby z tworzyw sztucznych, produkty pochodzenia roślinnego i produkty przemysłu chemicznego. Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani rozwojem współpracy handlowej z egipskimi partnerami reprezentującymi branżę turystyczną, budowlaną, IT, eksploracji surowców naturalnych i infrastruktury kolejowej.

Linki
Zagraniczne Biuro Handlowe  Kair 
The Egyptian Polish Businessmen Association (EPBA)
Alexandria Business Association (ABA) 

Współpraca kulturalna

W ramach realizacji obchodów „Roku Chopinowskiego” w Egipcie zorganizowano w 2010 r. koncert „Chopin pod piramidami”.

Współpraca naukowa

Ważne miejsce w relacjach wzajemnych zajmuje współpraca archeologiczna. Od lat 60. XX w. w Kairze działa Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kontynuujące badania zapoczątkowane jeszcze przed II wojną światową przez prof. Kazimierza Michałowskiego.

Instytucje polskie działające na terenie Egiptu

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego