W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Erytrea

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na pogranicze Erytrei z Etiopią i Dżibuti. Ze względu na konflikt zbrojny mający miejsce w południowej części kraju przy granicy z Etiopią (region Tigraj) należy liczyć się z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa i możliwością występowania działań zbrojnych. Nie można również wykluczyć spontanicznych incydentów na granicy.

MSZ odradza wszelkie podróże także na pogranicze Erytrei z Sudanem, gdzie operować mogą uzbrojone grupy.

Na pozostałym terytorium Erytrei, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Znaczne obszary Erytrei są zaminowane. Nie należy zbaczać z głównych dróg.

Od 1 czerwca 2006 r. obowiązuje nieprzerwanie zakaz podróży cudzoziemców poza stolicę kraju Asmarę bez specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Turystyki Erytrei.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd

Obywatele polscy wjeżdżający do Erytrei muszą mieć wizę pobytową lub tranzytową. Można ją uzyskać w Ambasadzie Państwa Erytrea w Berlinie i w Konsulacie Generalnym Erytrei we Frankfurcie nad Menem.

Ważność paszportu przy wjeździe powinna wynosić co najmniej 6 miesięcy. W przypadku tranzytu obowiązuje okazanie biletu na dalszą podróż. Nie ma wymogu dysponowania określoną kwotą pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Nie należy przebywać w Erytrei po terminie wygaśnięcia ważności wizy z uwagi na grożące sankcje karne.

Przy wylocie z kraju obowiązuje opłata lotniskowa (20 USD lub 20 EURO).

Obowiązek meldunkowy dotyczy pobytu dłuższego niż 30 dni.

Ubezpieczenie

Nie ma regulacji w zakresie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Udając się w podróż do Erytrei należy wykupić stosowną polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty leczenia oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Władze Erytrei nie wymagają szczepień ochronnych przy ubieganiu się o wizę. Zaleca są jednakże zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi i febrze, a także stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W Erytrei dostępna jest wyłącznie państwowa służba zdrowia.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w okresie 90 dni od daty wjazdu. Jeśli kierujący pojazdem nie jest wymieniony w dowodzie rejestracyjnym, wymagane jest pełnomocnictwo właściciela pojazdu, firmy transportowej lub okazanie podpisanej umowy z firmą leasingową.

Cło

Od lutego 2013 r. jest obowiązkowe złożenie deklaracji wwozu i wywozu walut obcych przekraczających 10 tys. USD. Formularz takiej deklaracji przewiduje rejestrację wpisów wszystkich operacji finansowych dokonywanych z deklarowaną sumą. Ponadto transakcje te muszą posiadać autoryzację Banku Erytrei. W przypadku jego naruszenia przewidziane są surowe kary. Wymiany na miejscową walutę dokonuje się wyłącznie w kantorach państwowych i licencjonowanych kantorach prywatnych. Cudzoziemiec przy wjeździe do kraju powinien zgłosić służbom celnym sprzęt elektroniczny (aparaty fotograficzne, kamery wideo, komputery). 3 dni przed planowanym wylotem z Asmary należy potwierdzić wyjazd w biurze przewoźnika, u którego został dokonany zakup biletu.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone deportacją, karą grzywny oraz pozbawienia wolności.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.