W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hiszpania

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży do Królestwa Hiszpanii, jeśli nie są konieczne.

Z powodu zagrożenia działaniami terrorystycznymi kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Alert terrorystyczny może oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa, m.in.: wzmożone kontrole i obecność funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na ulicach. Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych. Zwracaj uwagę na komunikaty służb porządkowych, ściśle stosuj się do ich zaleceń.

Turystom zagraża pospolita przestępczość, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Uważaj szczególnie na rabusiów na motocyklach lub skuterach. Wjeżdżają na chodnik i wyrywają torebki oraz telefony komórkowe przechodniom. Często zdarza się także celowe przebijanie opon samochodowych. Złodzieje udają wtedy pomoc przy wymianie koła i przy tej okazji okradają ofiary. Jeśli podróżujesz samochodem, podczas postojów noś zawsze przy sobie dokumenty i przedmioty wartościowe. Nie zostawiaj ich w samochodzie. Szczególną ostrożność zachowaj również w środkach transportu miejskiego (metro, autobus), na dworcach lotniczych i kolejowych, w dużych centrach handlowych, restauracjach, na plażach. Jeśli stracisz (np. z powodu kradzieży) dokument tożsamości na wyspach (Baleary, Wyspy Kanaryjskie), możesz mieć trudności w powrocie do Polski samolotem. W takim wypadku będziesz musiał udać się do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Madrycie lub Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Tam możesz uzyskać paszport tymczasowy na powrót do kraju.

Aktualna sytuacja polityczna w Katalonii powoduje, że regularnie dochodzi tam do manifestacji i strajków na tle separatystycznym. W czasie ich trwania na terenie całej Katalonii można spodziewać się utrudnień komunikacyjnych. Ze względu na przypadki starć demonstrantów z siłami porządkowymi, zalecamy unikanie zgromadzeń publicznych.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polscy obywatele mogą wjeżdżać do Królestwa Hiszpanii i przebywać w nim bez wiz do 90 dni, niezależnie od celu pobytu. Aby przekroczyć granicę, musisz mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.

Istnieje obowiązek meldunkowy, ale nie jest on restrykcyjnie przestrzegany. Pobyt turystów zgłaszają na policji służby hotelowe. Jeśli przebywasz w Hiszpanii dłużej, samodzielnie zarejestruj miejsce zamieszkania w urzędzie miasta.

Zdrowie

Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna w podstawowym zakresie. Mogą z niej korzystać turyści, którzy mają przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ znajdziesz na stronach internetowych NFZ.

Dokumentu tego nie uznają prywatne kliniki i gabinety lekarskie. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) – ok. 180 EUR.

Informacje dla kierowców

Możesz używać polskiego prawa jazdy. Jeśli zarejestrowałeś stały pobyt w Hiszpanii i masz polskie prawo jazdy jednej z poniższych kategorii, musisz wymienić je na dokumenty hiszpańskie. Dotyczy to dokumentów:

 • wydanych z okresem ważności – bezterminowo,
 • kategorii AM; A1; A2; A; B; i BE wydanych z okresem ważności dłuższym niż 15 lat,
 • kategorii C1; C1E; C; CE; D1; D1E; D i DE wydanych z okresem ważności dłuższym niż 5 lat.

Jeśli wywozisz pojazd, który kupiłeś w Hiszpanii, musisz go tymczasowo zarejestrować. Jeżeli przyjechałeś do Hiszpanii w celach turystycznych (maksymalnie na 90 dni), możesz poruszać się samochodem na obcych numerach rejestracyjnych. W pozostałych przypadkach samochód powinien mieć rejestrację hiszpańską.

Hiszpańska policja drogowa (Guardia Civil de Tráfico) jest bardzo surowa – wszelkie wykroczenia karze wysokimi mandatami. Jeśli dostaniesz kilka mandatów, będą one zsumowane.

Najczęściej karane wykroczenia to:

 • przekroczenie dozwolonego czasu pracy kierowcy (manipulacje tachografu),
 • brak oryginału lub poświadczonej notarialnie umowy leasingowej,
 • przekroczenie dozwolonej wagi pojazdu,
 • jazda pod wpływem alkoholu (karana mandatem i aresztem tymczasowym),
 • jazda w dni świąteczne lub inne dni, w które obowiązuje zakaz ruchu pojazdów ciężkich,
 • korzystanie z telefonów komórkowych (nawet przy użyciu słuchawek) lub urządzeń nawigacyjnych podczas jazdy.

Naruszenia przepisów ruchu drogowego należą do jednej z trzech kategorii: lekkiej, poważnej i ciężkiej. Wysokość mandatu zależy od kategorii:

 • lekkie naruszenie - od 100 euro,
 • poważne naruszenie - od 200 euro,
 • ciężkie naruszenie - od 5000 euro.

Uwaga: przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy kierowcy oraz nieprawidłowości w dokumentacji należą do naruszeń ciężkich. Mandat za korzystanie z aparatów, które zakłócają pracę radarów, i innych urządzeń kontrolujących ruch drogowy wynosi 6000 euro.

Policja wypisuje mandat, a następnie unieruchamia pojazd i zatrzymuje jego dokumentację. Nie można dostać mandatu kredytowego. Kierowca może kontynuować jazdę dopiero po opłaceniu mandatu.

W Hiszpanii są trzy sposoby opłacenia mandatu:

 • gotówką przez kierowcę,
 • poprzez kaucję gwarantowaną przez hiszpańską firmę, którą upoważniło do tego hiszpańskie Ministerstwo Transportu (jeżeli polski przewoźnik ma takiego partnera i podpisał z nim wcześniej umowę),
 • przelewem na konto bankowe Wydziału Transportu (Jefatura de Tráfico), właściwego dla regionu, gdzie miało miejsce zatrzymanie. Wydział Komunikacji przekazuje policji informację, że mandat został opłacony, po tym, gdy przelew wpłynie na konto. Policja zwolni samochód i zwróci kierowcy dokumenty dopiero wtedy, gdy otrzyma takie powiadomienie.

Cło

Zgodnie z przepisami unijnymi można przewozić towary przeznaczone do osobistego użytku (nie do sprzedaży). Aby alkohol i tytoń były uznane za produkty na własny użytek, ich ilość może wynosić maksymalnie:

 • 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%),
 • 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry),
 • 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego),
 • 110 litrów piwa,
 • 800 szt. papierosów,
 • 200 szt. cygar,
 • 1 kg tytoniu.

Alkohol i tytoń mogą przewozić tylko osoby, które ukończyły 16. rok życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości 10 000 EUR (lub większej), zgłoś w Urzędzie Celnym i Podatkowym.

Ceuta i Melilla – dwa hiszpańskie miasta leżące na marokańskim wybrzeżu – nie należą do unii celnej. W związku z tym mają osobne, korzystne dla turysty, przepisy celne: przy zakupie towarów nie płaci się  podatku VAT. Wyspy Kanaryjskie należą do unii celnej, ale nie podlegają unijnym przepisom o ujednoliceniu podatków – tam również nie ma podatku VAT. Oznacza to, że  powrót na Półwysep Iberyjski związany będzie z kontrolą dokumentów oraz być może kontrolą celną.

Przydatne informacje

Kradzież dokumentów zgłoś na najbliższym posterunku policji. Zabierz ze sobą zaświadczenie o zgłoszeniu, które wyda policja.

Ceuta i Melilla to dwa miasta stowarzyszone z Hiszpanią. Mają status wspólnot autonomicznych, leżą na marokańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Choć są częścią terytorium hiszpańskiego, zostały wyłączone ze strefy Schengen. Oznacza to, że możemy bez problemu wjechać do nich z Półwyspu Iberyjskiego, ale powrót na Półwysep zawsze jest związany ze szczegółową kontrolą dokumentów i bagaży.

Wyspy Kanaryjskie należą do unii celnej, nie podlegają jednak unijnym przepisom o ujednoliceniu podatków, a więc nie obowiązuje tam podatek VAT. Inne przepisy, np. dotyczące pobytu czy opieki zdrowotnej, są takie same jak na pozostałym obszarze Hiszpanii.

Materiały

EURO 2020
MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}