W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Andora

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Andorą zostały nawiązane w 1996 r.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Polska i Andora nawiązały stosunki dyplomatyczne w maju 1996 r. W minionych latach nastąpiła intensyfikacja relacji dwustronnych. 1 czerwca 2012 r. oba państwa zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie turystyki. 15.06.2012 r. Ambasador RR w Hiszpanii, w imieniu RP, oraz Minister SZ Andory podpisali w Andorra la Vella umowę między RP a Księstwem Andory o wymianie informacji w sprawach podatkowych (weszła w życie 18.12.2013 r.). Od listopada 2015 r. w stolicy księstwa działa Konsulat Honorowy RP prowadzony Yolandę Solà Ruiz. 13.02.2017 r. w Warszawie przebywał Minister SZ Księstwa Andory, Gilbert Saboya Sunyé. Była to pierwsza wizyta na tym szczeblu od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych i była odpowiedzią na zaproszenie Ministra SZ, Witolda Waszczykowskiego.

Współpraca ekonomiczna

Na oficjalne kontakty gospodarcze między Polską i Andorą należy patrzeć przez pryzmat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dotyczy to przede wszystkim nieograniczonego dostępu polskich towarów do rynku Andory (na mocy umowy o unii celnej) oraz polskich pracowników do rynku pracy tego kraju. W dn. 1 czerwca 2012 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Turystyki i Środowiska Księstwa Andory podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie turystyki. W dn. 15 czerwca 2012 r. Ambasador RP w Hiszpanii, w imieniu RP oraz Minister Spraw Zagranicznych Księstwa Andory podpisali w Andorra la Vella umowę między Rzecząpospolitą Polską a Księstwem Andory o wymianie informacji w sprawach podatkowych (umowa ma zastosowanie do okresu podatkowego, który zaczął się w dniu 1 stycznia 2013 r.). Jednocześnie Ambasador RP i Minister Spraw Zagranicznych Księstwa Andory podpisali Deklarację polityczną o rozpoczęciu negocjacji w zakresie podpisania Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wartość obrotów handlowych między PL i Andorą wykazuje tendencję wzrostową. Obserwuje się dobrą dynamikę polskiego eksportu, którego wartość stale rośnie. Z uwagi na niewielkie kontakty biznesowe między oboma krajami, współpraca inwestycyjna jest bardzo ograniczona. W 2017 r. nie odnotowano napływu polskich inwestycji bezpośrednich do Andory.