W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komory

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Nie odnotowuje się większych zakłóceń porządku publicznego. Sytuacja jest względnie stabilna.

Realne jest niebezpieczeństwo cyklonów (od stycznia do kwietnia) oraz trzęsień ziemi i erupcji wulkanu Karthala na Wielkim Komorze. Należy unikać przemieszczania się między wyspami w prymitywnych, często przeładowanych łodziach. Paszport warto zdeponować w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jego fotokopię. Należy uważać na złodziei kieszonkowych, unikać samotnych spacerów w nocy.

Komory leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od stycznia do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie wybuchu wulkanu lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać na Komorach. Okres ważności paszportu nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Wizę jednokrotnego wjazdu ważną 45 dni można otrzymać na lotnisku, opłata wynosi 30 EUR. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego.

Zdrowie

Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

Nie należy pić wody nieprzegotowanej (zęby należy myć również wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej (na wyspie Anjouan woda nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu).

W nagłych wypadkach można kontaktować się również z Ambasadą Francji w Moroni (tel. 00269 73 0615, 00269 773 0395, www.ambafrance-km.org/).

Podróżowanie po kraju

Ograniczeń w zasadzie nie ma (z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także oznaczonych obszarów wojskowych). Niezwykle słaba jest baza hotelowa i restauracyjna, również w stolicy kraju - Moroni.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może się posługiwać przez 3 miesiące.

Infrastruktura drogowa jest w bardzo złym stanie. Nie ma znaków drogowych. Kodeks drogowy nie jest rozpowszechniony. Na rondach nie obowiązuje pierwszeństwo pojazdów znajdujących się w ruchu okrężnym.

Przepisy prawne

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Na Komorach dominuje konserwatywny islam. Zaleca się, by turyści respektowali miejscowe zwyczaje, a zwłaszcza nosili odpowiedni ubiór. W czasie muzułmańskiego postu (ramadan) cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw ani napojów w miejscach publicznych.

Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.