W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komory

Bezpieczeństwo

Nie odnotowuje się większych zakłóceń porządku publicznego. Sytuacja jest względnie stabilna.

Realne jest niebezpieczeństwo cyklonów (od stycznia do kwietnia) oraz trzęsień ziemi i erupcji wulkanu Karthala na Wielkim Komorze. Należy unikać przemieszczania się między wyspami w prymitywnych, często przeładowanych łodziach. Paszport warto zdeponować w bezpiecznym sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jego fotokopię. Należy uważać na złodziei kieszonkowych, unikać samotnych spacerów w nocy.

Komory leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Od stycznia do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie wybuchu wulkanu lub cyklonu są dostępne na tej stronie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport: TAK

  • Paszport tymczasowy: NIE

  • Dowód osobisty: NIE

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. Wizę turystyczną jednokrotnego wjazdu ważną 45 dni można uzyskać na lotnisku. Opłata wynosi 30 EUR. Wiza długoterminowa wielokrotnego wjazdu kosztuje 255 EUR.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Aby otrzymać wizę konieczne jest przedstawienie biletu powrotnego, udokumentowanie odpowiednich środków finansowych (min. 30 EUR/dzień) oraz wskazanie adresu pobytu.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak.

  1. Zasady pobytu

Na Komorach dominuje konserwatywny islam. Zaleca się, by turyści respektowali miejscowe zwyczaje, a zwłaszcza nosili odpowiedni ubiór. W czasie muzułmańskiego postu (ramadan) cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw ani napojów w miejscach publicznych.

Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.

Obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Posiadanie narkotyków jest surowo karane. Homoseksualizm jest nielegalny.

Dane kontaktowe Ambasady Francji: +269 773 06 15; adres: Boulevard de Strasbourg BP 465 Moroni; biuro konsularne Francji na Anjouan: tel.: +269 771 40 27; adres: Quartier de Hombo – Mutsamudu.

Zdrowie

Zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

Nie należy pić wody nieprzegotowanej (zęby należy myć również wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej (na wyspie Anjouan woda nie nadaje się do picia nawet po przegotowaniu).

Sugerujemy, aby osoby podróżujące na Komory i do sąsiadujących krajów na bieżąco śledziły wskazania WHO dostępne na stronie: Disease Outbreak News (who.int)

W nagłych wypadkach można kontaktować się również z Ambasadą Francji w Moroni (tel. 00269 73 0615, 00269 773 0395, www.ambafrance-km.org/).

Urzędem właściwym w kwestii zasad wwożenia leków do Komorów jest Customs General Direction. Wszelkie zapytania należy kierować bezpośrednio do urzędu (email: douane@douane.gov.km). Konsul nie posiada dodatkowych informacji nt. zasad importu konkretnych leków.

Pacjenci przyjmujący leki psychotropowe powracający do kraju powinni uwzględnić wytyczne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.

Podróżowanie po kraju

Ograniczeń w zasadzie nie ma (z wyjątkiem rezerwatów przyrody, a także oznaczonych obszarów wojskowych). Niezwykle słaba jest baza hotelowa i restauracyjna, również w stolicy kraju - Moroni.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może się posługiwać przez 3 miesiące.

Infrastruktura drogowa jest w bardzo złym stanie. Nie ma znaków drogowych. Kodeks drogowy nie jest rozpowszechniony. Na rondach nie obowiązuje pierwszeństwo pojazdów znajdujących się w ruchu okrężnym.

Przepisy prawne

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Na Komorach dominuje konserwatywny islam. Zaleca się, by turyści respektowali miejscowe zwyczaje, a zwłaszcza nosili odpowiedni ubiór. W czasie muzułmańskiego postu (ramadan) cudzoziemcy nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw ani napojów w miejscach publicznych.

Znajomość języka francuskiego jest powszechna. W hotelach można się porozumieć również po angielsku.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://consular-protection.ec.europa.eu

Dane kontaktowe Ambasady Francji: +269 773 06 15; adres: Boulevard de Strasbourg BP 465 Moroni; biuro konsularne Francji na Anjouan: tel.: +269 771 40 27; adres: Quartier de Hombo – Mutsamudu.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}