W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Malawi

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza kradzieżami kieszonkowymi i wyrywaniem toreb, występuje w szczególności w większych miastach.

W 2017 i 2018 roku odnotowano rozruchy i ataki w rejonie góry Mulanje, w Phalombe i w innych rejonach kraju. Wydarzenia te były związane z rozprzestrzenianiem się pogłosek o osobach, które rzekomo miałyby być wampirami. Chociaż brak obecnie informacji o kolejnych atakach, należy zachować szczególną ostrożność podróżując w tych rejonach.

Po wyborach w maju 2019 r. przez kraj przeszła fala protestów kwestionujących ich wyniki. Sąd Najwyższy unieważnił je w lutym 2020 r. i nakazał przeprowadzenie nowych wyborów, jednak decyzja ta została zaskarżona. Zwłaszcza w Lilongwe prawdopodobne są kolejne strajki i protesty, które mogą przebiegać w brutalny sposób. Zaleca się w związku z tym szczególną ostrożność i śledzenie doniesień miejscowej prasy.

Należy nosić przy sobie kopię paszportu, a paszport, gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w depozycie hotelowym.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Malawi. Wizy można uzyskać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą – zob. też informacje stronie internetowej https://evisa.gov.mw/

W Polsce akredytowana jest Ambasada Malawi w Berlinie.

Istnieje możliwość uzyskania wizy na granicy, jednak władze Malawi zdecydowanie zalecają uzyskanie wizy przed podróżą.

Okres ważności paszportu nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona).

Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę. Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych w Lilongwe i Blantyre.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do RPA.

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch lewostronny.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którego można używać przez rok. Podróżując samochodem należy mieć przy sobie kopię paszportu i wizy, które mogą być sprawdzane w policyjnych punktach kontrolnych.

Podróżowanie samochodem może być ryzykowne ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna pojazdu.

Z uwagi na zły stan techniczny pojazdów, słabe wyszkolenie kierowców i częste wypadki odradza się korzystanie z transportu zbiorowego (minibusy, taksówki).

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków, w tym marihuany, oraz handel nimi, są zabronione, a kary za łamanie tych przepisów są bardzo surowe.

Homoseksualizm jest nielegalny. Przepisy penalizujące zostały zawieszone i rząd utrzymuje, że nie dokonuje aresztowań za akty seksualne między osobami tej samej płci, jednak same przepisy nie zostały dotychczas uchylone.

Nielegalne jest kupowanie nieoszlifowanych kamieni szlachetnych.

Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów rządowych, wojskowych i policyjnych, a także lotnisk, mostów i kościołów.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}