W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Malawi

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą występuje w szczególności w większych miastach.

We wrześniu 2017 r. odnotowano dwa groźne ataki na turystów w rejonie góry Mulanje.

Zdarzają się demonstracje polityczne i strajki, zwłaszcza w Lilongwe, które mogą przybierać brutalny przebieg. Zaleca się szczególną ostrożność i śledzenie miejscowej prasy.

Należy nosić przy sobie kopię paszportu, a paszport, gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w depozycie hotelowym.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Malawi. Wizy można uzyskać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Malawi za granicą. W Polsce akredytowana jest Ambasada Malawi w Berlinie.

Istnieje możliwość uzyskania wizy na granicy, jednak władze Malawi zdecydowanie zalecają uzyskanie wizy przed podróżą.

Okres ważności paszportu nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona).

Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę. Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę.

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w klinikach prywatnych w Lilongwe i Blantyre.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia musza być transportowani do RPA.

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch lewostronny.

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie samochodem może być ryzykowne ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna samochodu.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków, w tym marihuany, oraz handel nimi są zabronione, a kary za łamanie tych przepisów są bardzo surowe.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Kupowanie nieoszlifowanych kamieni szlachetnych jest nielegalne.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.