W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rwanda

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Poziom przestępczości w Rwandzie jest stosunkowo niski. W miastach należy uważać na złodziei kieszonkowych działających głównie w zatłoczonych, odwiedzanych przez turystów miejscach. Rzadko natomiast występują pospolite w innych krajach regionu kradzieże samochodów, zbrojne napady i rozboje. Szczególną ostrożność należy zachować w nocy.

Przestępstwa należy zgłaszać na najbliższy posterunek policji oraz prosić o wydanie kopii raportu policyjnego.

Ze względu na niestabilną sytuację w państwach sąsiednich, zaleca się ostrożność na terenach przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i Burundi. Po atakach zbrojnych z 2019 roku, rząd Rwandy wzmocnił obecność sił bezpieczeństwa w rejonach Musanze i Rusizi, jednak zaleca się ostrożność w rejonach przygranicznych.

Rwanda leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne są dostępne na poniższej stronie.

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Rwandzie. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku w Kigali), przez internet oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych Rwandy (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Rwandy w Berlinie).

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu ważnej przez 30 dni to 30 USD.

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do Rwandy.

Można również ubiegać się o turystyczną wizę Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, która uprawnia do wielokrotnego wjazdu na terytorium Ugandy, Rwandy oraz Kenii (East African Community Visa) i jest ważna 90 dni. Jej koszt to 100 USD. Wiza upoważnia do wjazdu na teren trzech ww. krajów, ale podróż musi rozpocząć się w tym kraju, który wystawił wizę. O wizę tę należy ubiegać się online przed wyjazdem.

Informacje na temat wiz do Rwandy są dostępne na stronie Ambasady Rwandy w Berlinie oraz na stronie rwandyjskiej Dyrekcji Generalnej ds. Imigracji i Emigracji .

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę. Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę (tzw. „żółta książeczka”).

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w prywatnych klinikach w Kigali.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

Zgodnie z rwandyjskim prawem, każda osoba przebywająca na terytorium Rwandy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne.

14 marca 2020 r. potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia Covid-19 w Rwandzie. W związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, władze Rwandy podjęły szereg środków zapobiegawczych takich jak ograniczenie działalności publicznej, w szczególności poprzez zamykanie szkół i kościołów, ograniczenie funkcjonowania sklepów i restauracji, a także ograniczanie korzystania z komunikacji publicznej i zakaz zbędnego przemieszczania się. Granice państwa są tymczasowo zamknięte dla obcokrajowców, a wjeżdżający obywatele i rezydenci Rwandy poddawani są 14-dniowej kwarantannie. Więcej bieżących informacji udostępnianych jest w języku angielskim na stronie rwandyjskiego Ministerstwa Zdrowia.

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch prawostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez rok. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia.

Główne drogi kraju są w dobrym stanie, lecz w czasie pór deszczowych bocznymi drogami można poruszać się jedynie samochodem z napędem na cztery koła. Należy bezwzględnie unikać jazdy po zmroku, zwłaszcza poza miastami. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na pieszych, rowerzystów i zwierzęta.

Podczas podróżowania po kraju spotyka się często blokady policyjne kontrolujące pojazdy i pasażerów.

Stacje benzynowe oraz serwisowe są dostępne tylko przy głównych drogach.

Zaleca się ostrożność w korzystaniu z transportu publicznego (głównie minibusów) - pojazdy są przeładowane, a kierowcy jeżdżą nieostrożnie.

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grozi kara więzienia i kara grzywny.

Homoseksualizm nie jest prawnie zabroniony.

Zabronione jest fotografowanie budynków rządowych.

Obowiązuje zakaz używania plastikowych toreb z uwagi na ich szkodliwość dla środowiska.

Ściśle egzekwowane są przepisy dotyczące właściwego języka dot. ludobójstwa. Promowanie podziałów na tle etnicznym, regionalnym, rasowym, religijnym, językowym lub innym jest zabronione. Publiczne podżeganie do „ideologii ludobójstwa” lub tworzenia podziałów i dyskryminacji oraz negacja ludobójstwa podlega karze pozbawienia wolności i grzywny.

Przydatne informacje

Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Karty kredytowe akceptowane są głównie w hotelach i centrach handlowych w Kigali.

Otwarty w 1999 r. Volcanoes National Park, który słynie z występujących tam goryli górskich, można zwiedzać tylko pod ochroną strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Rwandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}