W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Klimatyczny Człowiek Roku 2021

Głosowanie na Klimatycznego Człowieka Roku 2021 zakończone!

Rafał Maciaszek

Klimatyczny Człowiek Roku 2021 - Rafał Maciaszek - Założył nieformalną organizację Łowca Obcych, w której lokalizuje i obejmuje monitoringiem gatunki roślin i zwierząt akwariowych uwolnionych do wód otwartych w Polsce. W ramach inicjatywy Łowca Obcych powstały strony www.lowcaobcych.pl oraz www.facebook.com/LowcaObcych, na których publikowane są aktualne informacje na temat gatunków obcych, ich wpływu na środowisko przyrodnicze i gospodarkę, podejmowanych działań w zakresie ich kontroli, plakaty edukacyjne, a także klucze do identyfikacji poszczególnych gatunków oraz sposoby postępowania w przypadku ich stwierdzenia.

Małgorzata Terrero-Rozmus

 

Wyróżnienie - Małgorzata Terrero-Rozmus - Prowadzi profil Rething na Instagramie, gdzie zachęca obserwujących do podejmowania codziennych działań na rzecz klimatu i upowszechnia wiedzę  na temat zmian klimatu oraz o środowisku. Założyła Fundację Rething, w której prowadzi edukację klimatyczną, sklep charytatywny i organizuje akcje sadzenia drzew. Oprócz tego inicjuje warsztaty szycia worków z firanek, w których uczestnicy przerabiając stare firanki na wielorazowe woreczki na warzywa i owoce, a następnie wraz z Fundacją rozdaje je nieodpłatnie przechodniom, klientom sklepów i uczestnikom targów.

Weronika Urbańska

 

Wyróżnienie - Weronika Urbańska - Jest ekspertem w dziedzinie efektywnej i racjonalnej gospodarki odpadami - jest autorką ponad czterdziestu publikacji badawczych związanych z systemami przetwarzania odpadów. W pracy szczególnie zajmuje się sposobami odzyskiwania zużytych baterii i metali w nich zawartych.  W swojej działalności propaguje ideę Zero Waste, czyli minimalizowania ilości wytwarzanych odpadów i ich przetwarzaniem. Jest zaangażowana w wydarzenie „#Trashtagchallenge 2”, mające na celu promowanie postaw proekologicznych wśród studentów największych wrocławskich uczelni poprzez wspólne uprzątnięcie terenu z odpadów.

Klimatyczny Człowiek Roku

Konkurs “Klimatyczny Człowiek Roku” skierowany jest do osób w wieku 16-30 lat, które są zaangażowane, inspirują oraz realizują inicjatywy w zakresie ochrony klimatu.

Konkurs ma na celu wyłonienie i nagrodzenie zwycięzcy za jego prospołeczne lub edukacyjne działania na rzecz klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu i na rzecz adaptacji do zmian klimatu. 

Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Młodzieżowej Rady Klimatycznej

Człowiek odpowiedzialny za środowisko
Człowiek nie od dziś ma wpływ na klimat i zachodzące w nim zmiany. Dobra wiadomość jest jednak taka, że decydując się na zmianę codziennych nawyków i zwiększanie świadomości w zakresie ochrony klimatu możemy znacznie złagodzić zachodzące zmiany klimatyczne, a także zapobiegać emisji dużych ilości gazów cieplarnianych. Wystarczą małe działania oraz inicjatywy regularnie podejmowane przez poszczególne osoby - to one, inspirując swoje najbliższe otoczenie, a także lokalne społeczności, mogą realnie wpływać na codzienne nawyki i zachęcać do zmiany stylu życia, który staje się bardziej przyjazny środowisku.
Ochrona klimatu, adaptacja do zmian klimatycznych, nowoczesne, wysoce efektywne ekologicznie i ekonomicznie inicjatywy służące jego ochronie - to jedne z zadań, jakie stoją przed nami w celu troski o planetę. Co istotne, każdy z nas  we własnym zakresie może podjąć działania służące wymienionym celom. Mowa np. o wyborze roweru zamiast samochodu czy zamianie silnika spalinowego na elektryczny. Wspomniane inicjatywy zaczynają się od każdego z nas, ale często są też inicjowane przez lokalnych działaczy i społeczników, którzy aktywnie edukują, uświadamiają, a często stają się inspiratorami do zmian w najbliższym otoczeniu. To właśnie z myślą o takich osobach organizujemy konkurs, chcemy wyłonić i docenić “Klimatycznego Człowieka Roku”!

Zgłoszenie do konkursu
Do konkursu “Klimatyczny Człowiek Roku” kandydat zgłasza się samodzielnie. 

Ocena kandydata - jego dorobek i planowane działania 
W konkursie “Klimatyczny Człowiek Roku” istotny będzie dotychczasowy dorobek zgłoszonego kandydata, a także planowane przez niego działania, które również będą punktowane. Mówiąc o dotychczasowym dorobku, mamy na myśli podjęte inicjatywy w zakresie działań na rzecz ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu oraz działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Bardzo ważny jest prawidłowy opis uwzględniający nazwę, okres i cel działania, grupy docelowe, zasięg (grupy społeczne lub społeczności lokalne), budżet czy też wzmianka o partnerach fizycznych oraz instytucjonalnych, jeśli tacy byli.

Jeśli w wyniku podjętych inicjatyw osiągnięte zostały konkretne efekty, na przykład powstały materiały dostępne online, artykuły medialne lub posty w mediach społecznościowych, dokumenty i opracowania, również należy o nich wspomnieć. Oprócz opisu działań warto zamieścić materiał wideo prezentujący postać, a także dorobek kandydata, jednak nie jest to konieczne.

Oceniając przyszłe działania kandydata, pod uwagę zostaną wzięte planowane przez zgłoszonego kandydata aktywności na rzecz ochrony klimatu i ograniczania skutków zmian klimatu w perspektywie najbliższego roku.

Przebieg konkursu        
Podczas I etapu konkursu zgłoszenia zostaną zweryfikowane pod kątem wymogów formalnych. II etap obejmie wstępną selekcję merytoryczną. W trakcie III etapu Kapituła Konkursu dokona oceny kandydatur  - wówczas zostanie wyłonionych 4 finalistów. 

Wyłonienie finalistów odbędzie się na podstawie oceny m.in. oryginalności zrealizowanych przez nich działań na rzecz ochrony klimatu oraz ich nieszablonowości, innowacyjności, siły oddziaływania, a także skuteczności. Kapituła Konkursowa zwróci również uwagę na fakt, czy zgłoszone działanie proekologiczne jest zgodne z zasadami odpowiedzialności ekologicznej. Drugim kryterium oceny będzie działanie planowane przez kandydata. W tym przypadku również istotne będą oryginalność działania, siła oddziaływania, przewidywana skuteczność, a także zgodność z zasadami odpowiedzialności ekologicznej. 

Proponowany skład Kapituły Konkursu wyłaniającej finalistów w konkursie to: przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej, samodzielnie wyłonieni spośród członków Rady (w tym Przewodniczący Kapituły), przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wyłonieni przez Dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji MKiŚ, a także przedstawiciele  instytutów naukowych i naukowo-badawczych lub inni eksperci zajmujący się kwestiami ochrony środowiska i zmian klimatu.

Harmonogram konkursu - do kiedy można się zgłaszać?

 

17.09.2021 - termin ogłoszenia konkursu

08.10.2021 - etap 1 - zakończenie przyjmowania zgłoszeń

do 12.10.2021 - etap 2 - zakończenie wstępnej selekcji formalnej i merytorycznej

do 15.10.2021 - etap 3 - posiedzenie Kapituły Konkursu

19-26.10.2021 - etap 4 - głosowanie internetowe

do 29.10.2021 - kontakt z laureatami 

Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie po 10 listopada 2021 r.

Zwycięzcy i nagrody
Po wyłonieniu 4 finalistów ich kandydatury zostaną ogłoszone publicznie. To internauci będą oddawać głosy na jednego z podanych kandydatów, który ich zdaniem powinien zwyciężyć w konkursie i odebrać główną nagrodę. Kandydat, który uzyska największą liczbę prawidłowo przyznanych głosów, będzie mógł poszczycić się tytułem Klimatycznego Człowieka Roku. Pozostali finaliści otrzymają równorzędne wyróżnienia. 
W konkursie zostaną również przyznane nagrody pieniężne.

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

 

Logo MRK

 

 

Materiały

Kliknij tutaj, aby pobrać Regulamin konkursu Klimatyczny Człowiek Roku
Regulamin​_Konkursu​_Klimatyczny​_Człowiek​_Roku​_v2.pdf 0.50MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}